Fantastických výsledků dosáhli čeští reprezentanti na závodě Světového poháru v enduru v rakouském Leogangu. V nabité konkurenci vybojoval v těžkých podmínkách junior Šimon Lehký třetí místo, Nela Viktorová byla mezi ženami osmá a v mužské elitní kategorii skočil Vojtěch Bláha dvanáctý a Jakub Pivnička 18.
Během prvních tréninků od rána hustě pršelo. „Na kopci, kde začínala první erzeta, byly ještě zbytky sněhu. Šílená zima, skoro jsme zmrzli,“ popisoval Lehký. „Byli jsme osm hodin na kole v lijáku, v jednom oblečení. To jsem asi ještě nikdy nezažil,“ prozradil.
Další den se naštěstí počasí umoudřilo a tratě trochu vyschly. „Ale v neděli, když jsem vstal a podíval se z okna, tak to nevypadalo o moc líp než v pátek. Naštěstí se brzy vypršelo a pak vykouklo i sluníčko. Ale i tak jsem byl trochu nervózní. Říkal jsem si, že kdyby se povedla první desítka, bylo by to super,“ uvedl Lehký.
„Hned v první erzetě se mi zdálo, že nejedu moc rychle a když jsem zjistil, že jsem byl druhý, docela mě to překvapilo. Po druhé erzetě jsem se dokonce dostal do vedení. Třetí už byla klouzavější a techničtější, navíc nám před ním ještě zapršelo. Ale dokázal jsem vedení udržet, a dokonce získat dalších 8 vteřin náskoku,“ popisoval bronzový junior.
„Při pauze na oběd mi v hlavě začalo hodně šrotovat, že to musím udržet. A přišla nervozita. Na konci další erzety jsem v jedné z rychlých pasáží trošičku trefil strom a vyjel z trati, takže jsem se musel vracet. Ztratil jsem deset vteřin a byl jsem průběžně druhý. Bohužel jsem se po tom pádu necítil vůbec dobře, zase jsem něco ztratil, ale na konci to zase bylo lepší. V konečném pořadí jsem měl jen půl vteřiny na druhého a 15 sekund na vítěze. Takže to pro mě byl skoro nepředstavitelný úspěch, v který jsem ani nedoufal. Vždyť to byl můj druhý svěťák v životě. A mám obrovskou motivaci do dalších závodů,“ dodal Lehký.
Spokojená Viktorová
Spokojena se svým vystoupením byla i Nela Viktorová. „Na závod jsem se těšila i přes nepřízeň počasí, protože mě baví jezdit na mokru. První stage se mi bohužel nepovedla podle představ a ztratila jsem dost času, který se už těžko doháněl. Jelikož zatím nemám tolik bodů, startovala jsem spíš na konci startovního pole a na trati jsem dojížděla závodnice přede mnou, což mě také připravilo o nějaký čas,“ popisovala česká reprezentantka.

„Závod byl opravdu hodně náročný po technické i fyzické stránce, ale myslím si, že jsem se s tím poprala dobře. Snažila jsem se jet plynule, což bylo na mokré trati klíčové. S každou další erzetou jsem se cítila lépe a na páté se mi podařilo dostat mezi Top 5 nejrychlejších závodnic. Nakonec jsem skončila osmá s odstupem pár vteřin, což považuji za super výsledek. Vím, že je ještě na čem pracovat a ráda bych si svůj nejlepší výsledek na svěťáku do budoucna ještě vylepšila. Se svým výkonem jsem ale spokojená a mám radost, že dokážu jet podobné časy jako světová špička,“ hodnotila Viktorová.
Autor článku: Jan Krůta