Paracyklistika

Český pohár v para cyklistice pokračoval ve Valticích

V neděli 14. května 2023 se ve Valticích uskutečnil 2. závod Českého poháru v paracyklistice. Závod uspořádal cyklistický klub SCK Asteria Dubí pod taktovkou Zdeňka Mlynáře. Za deštivého počasí se o medaile a body do Českého poháru utkali paracyklisté z celé České republiky.

Trať závodu vedla po místních silnicích směrem na Katzelsdorf, jeden okruh měřil šest kilometrů a závodníci jej absolvovali tři až šestkrát podle kategorií. Nejdelší závod, který se jel na šest okruhů, byl vypsán pro kategorii C 1-5. Po startu se vytvořila šestičlenná skupina, z niž se velice brzo odpoutal nejrychlejší závodník Ivo Koblasa (TJ Favorit Brno), který si s šestiminutovým náskokem dojel pro vítězství. Za ním dlouho spolupracovala dvojice závodníků, v cíli byl nakonec na druhém místě Jan Moštěk (OCA) před Tomášem Kajnarem (OCA), který se stal vítězem kategorie C3-C5. Necelé dvě minuty za nimi dorazila do cíle hlavní skupina, ti se v napínavém finiši poprali o zbylá místa na stupních vítězů v obou vypsaných kategoriích cyklistů, na třetím místě v kategorii C1-3 dojel veterán Michal Stark, Tomáše Kajnara v katerorii C4-5 doprovodili na stupně vítězů Tomáš Mastík (SCK Asteria Dubí) a Tomáš Korbička (OCA). Zároveň s cyklisty odstartoval do svého závodu na pět okruhů jediný účastník kategorie H-handbike Michal Šiška (Nutrend Specialized).

Nejpočetnější startovní pole bylo v kategorii T-tricykl. Závod kategorie T2 byl vypsán na čtyři okruhy. Zde s jasnou převahou zvítězil Jindřich Mašín (TJ Košumberk) před Zbyňkem Charvátem (SCK Asteria Dubí) a Karlem Posekaným (TJ Košumberk).

V závodě na tři okruhy, kde společně startovali závodníci kategorie T1 a ženy kategorií T1 a T2, sledovali diváci velice napínavý souboj o vítězství mezi týmovými kolegy SCK Asteria Dubí, s nefalšovanou radostí nakonec zvítězil Petr Berger před Romanem Šejnou a Janem Matuškem. V kategorii žen T1 si neohroženě počínala Pavlína Vejvodová (SCK Asteria Dubí), která v letošní sezóně sbírá medaile i na závodech Světového poháru, zvítězila s velkým náskokem před Terezou Odstrčilovou a Janou Veselou (obě TJ Košumberk). V závodě žen kategorie T2 pak zvítězila Kateřina Smolná (SK Jedlička) před Michaelou Fošumovou (SCK Asteria Dubí) a Michalou Švejdovou (TJ Košumberk).

Nejúspěšnějším týmem 2. závodu Českého poháru v paracyklistice se stal pořádající klub SCK Asteria Dubí, který v závodě získal sedm cenných kovů. Vyhlášení výsledků závodu proběhlo v příjemné takřka rodinné atmosféře, kterou zúčastněným nezkazil ani vytrvalý déšť. Poděkování patří Starostovi města Valtic panu Aleši Hofmanovi za podporu a předávání cen vítězům, dále pak partnerům závodu: A-TECHNOLOGY, HTM Sport, MORAVINO Valtice, Jaroslav Hladík, Město Valtice, Penzion ADDO, v neposlední řadě pak Policii ČR za zabezpečení trati a všem, kteří se na uskutečnění této akce podíleli.