MTB

Čábelická na ME v XCC devátá, junior Bažant sedmý

Čábelická na ME v XCC devátá, junior Bažant sedmý

Deštivé a bahnité počasí ovlivnilo úvodní závod evropského šampionátu v rumunském Cheile Gradistei. 

V disciplíně Short track si český reprezentační tým pod vedením trenéra Viktora Zapletala vedl nadmíru dobře, když pět jezdců v technicky náročném závodě vybojovalo umístění v elitní desítce.

Hned na úvod se dařilo českým juniorkám. Deváté místo obsadila Hanka Viková a desáté místo Kateřina Beyerová. O další umístění v elitní evropské špičce se postaral junior Kryštof Bažant na sedmém místě. David Vašut obsadil dvacátou a Patrik Lienert osmadvacátou příčku. 

Škoda, dneska to bylo na medaili,“ komentoval v cíli svůj výkon Kryštof a dodává: „Bohužel jsem chyboval po startu, stáhnul to zpět na čelo závodu, ale znovu jsem udělal chybu, což mě asi stálo medaili.“ Trenér Viktor Zapletal pak okomentoval výkon českých juniorů následovně: „Musím naše juniorky a juniory opravdu moc pochválit, všichni se důsledně drželi taktických pokynů a udrželi koncentraci pro oba závody. Ty podmínky jsou tady mimořádně náročné, silně prší, je mlha a teplota pouze šest stupňů, všude je hluboké bahno, které vám neumožňuje držet optimální stopu a musíte pořád improvizovat. Ale naši to zvládli a všichni bojovali o každé místo až do cíle. Roste nám silná juniorská skupina, mám z toho radost.“

Jeden ze svých nejlepších výkonů předvedla také Jitka Čábelická, ta se umístila navzdory defektu, na skvělém devátém místě. Dvě kola před cílem dokonce naše reprezentantka „šla“ na čtvrtou pozici v přímém kontaktu na pódiové umístění, bohužel defekt zadního kola neumožnil Jitce tuto pozici udržet. I tak si Jitka zaslouží za předvedený výkon absolutorium.

Závod XCC se bohužel nevydařil podle představ našim reprezentantkám v kategorii U23, kde byl pro většinu limitující špatný start a následné množství drobných chyb. Adéla Holubová dokončila závod třiadvacátá a v samostatném hodnocení jí náleží devátá příčka. Nela Viktorová finišovala pětadvacátá respektive jedenáctá a Simona Spěšná dokončila jako dvacátá sedmá respektive třináctá ve své kategorii. 

V závodě mužů byl Patrik Černý klasifikován na 34. pozici a mezi třiadvacítkáři obsadil šestnáctou příčku. Celkem tedy českým reprezentantům náleží napříč kategoriemi na Mistrovství Evropy XCC pět umístění v TOP 10! Což je jeden z nejlepších výsledků posledních několika sezón.

Výsledky XCC: 

Juniorky: 

1. Tereza Maruša Šerkezi (Slo) 21:44, 2. Lara Liehner (Švýc.) +0:24, 3. Regina Bruchner (Maď.) +0:40, … 9. Hana Viková +1:24, 10. Kateřina Beyerová +1:28  

Junioři:  

1. Sven Sommer (Švýc.) 22:33, 2. Micha Alder (Švýc.) +0:02, 3. Aksel Laforce (Nor.) +0:02,… 7. Kryštof Bažant +0:32, 20. David Vašut +1:24, 28. Patrik Lienert +2:41.

Výsledky XCC Ženy Elite / U23:

1. Pauline Ferrand Prevot (Fr.) 24:49, 2. Puck Pieterse (Niz.) +0:11 3. Nicole Koller (Švýc.) +0:42,… 9. Jitka Čábelická +1:09, 23. Adéla Holubová +3:15, 25. Nela Viktorová +3:36, 27. Simona Spěšná.

Výsledky Muži Elite / U23:

1. Simon Andreassen (Dán.) 23:47, 2. Julian Schelb +0:38, 3. Luca Braidot +0:38,… 34. Patrik Černý +2:41.

Foto: Robin Nevřala

Autor článku: Filip Švestka