Cyklokros

Boroš a Zemanová staronovými mistry ČR

Boroš a Zemanová staronovými mistry ČR

Cyklokrosař Michael Boroš z týmu Elkov Kasper dnes ziskem sedmého domácího titulu vyrovnal v počtu zlatých medailí Radomíra Šimůnka staršího a Zdeňka Štybara. Potřetí za sebou nenašla na domácím šampionátu přemožitelku Kristýna Zemanová (Brilon Racing team MB).

Závod mužů na táborské trati byl velice zajímavý, uspěli ti nejlepší a rozhodující bylo co nejméně chybovat. Od druhého kola se drželi spolu na špici Boroš, Adam Ťoupalík (TDT-Unibet CT) a Zdeněk Štybar (Stybar team). První chyboval ve druhém okruhu Štybar a po technických problémech s kolem si malou ztrátu musel dojíždět. Cílem třetího kola projížděla nejlepší trojice pohromadě, ale pak v jedné zatáčce upadl A. Ťoupalík a urazil páku řazení. Po výměně kola v depu se i on stačil dotáhnout, i když mu to trvalo o něco déle.

V pátém okruhu vypadl ze hry o zlato Štybar. Nejprve měl problémy na schodech, vzápětí upadl na umělých překážkách. Toho využil Boroš a získal malý, ale jak se ukázalo rozhodující, náskok. „Rozhodně to byl náročný závod a jsem rád, jak jsem jej zvládl. Rozhodující bylo nechybovat s to se mi povedlo,“ řekl Boroš. „Již se těším na mistrovství světa, uvidíme, jaké bude počasí. Zítra letím do Španělska, kde mě čeká v Benidormu SP, potom další SP v Hoogerheide a pak již příprava na šampionát,“ dodal Boroš.

I souboj o další medaile se rozhodl rychle. Ťoupalík již nechyboval a dojel si pro stříbro, Štybar bral bronz. Čtvrtý dojel po velmi dobrém výkonu Pavel Jindřich (ČEZ Cyklo team Tábor), který byl nejlepší z jezdců kategorie U23. 

„Tak nějak jsem rozebral kolo. V zatáčce bylo trochu bláta, mě to podklouzlo a malér byl na světě. Nabral jsem ztrátu, ale spíše mě to namotivovalo. Moc jsem chtěl, ale udělal jsem další dvě chyby, ovšem s výkonem jsem spokojen,“ řekl Adam Ťoupalík. 

„Když Boroš poodjel, tak jsem věděl, že to pro mě bude těžké. Již nejsem tak výbušný a dotahovat ztrátu je složité. Škoda technických chyb, ale vyhrál opravdu ten nejlepší,“ přiznal sportovně Štybar. „Kondici mám dobrou, jen mi spíše chybí technika. Ještě tři dny budu tady v Táboře trénovat a pak odletím na soustředění na Mallorku. Potom SP v Hoogerheide a pak zpět do Tábora,“ prozradil svůj program před MS.    

Zemanová v závodu žen beze zbytku potvrdila roli jasné favoritky. V úvodu se za jejími zády držela Julia Kopecky (AG Insurance – Soudal Quick-Step), která v cíli prvního okruhu ztrácela deset vteřin. Ovšem technické potíže s kolem v úvodu druhého okruhu znamenaly velkou ztrátu a tím i konec nadějí na dobrý výsledek.

Od té doby bylo jen otázkou, s jakým náskokem si Zemanová dojede pro titul. Od poloviny závodu se na druhou pozici probojovala do cyklokrosového terénu se vracející Nikola Nosková (Cofidis women team) a za ní se posunula před Nikolu Bajgerovou biková specialistka Simona Spěšná (jb BRUNEX Superior Factory Racing). 

„Já jsem si hned od startu jela svoje tempo, tak jak se o to snažím v rámci Světových pohárů. Chtěla jsem mít rychle klid a to se povedlo. Určitě by bylo dobré ještě o jedno kolo delší závod. Tento titul byl asi nejsnadnější ze všech,“ řekla Kristýna Zemanová. Ta se nyní přesune do španělského Benidormu, kde ji čeká předposlední závod seriálu SP. „A hned odtud do Hoogerheide, kde je poslední závod SP. Po něm pojedu zpět domu a budu trénovat v Mladé Boleslavi odkud se pak přesunu do dějiště MS zde v Táboře,“ dodala Zemanová.

Závod juniorů se proměnil v sólo jízdu největšího favorita Kryštofa Bažanta z celku Cyklostar Pirelli. Stejně jasně si jel pro stříbro Patrik Lienert z Rexonix KOVO Praha a bronz vybojoval David Friedel z DK Bikeshop Racing Team. Závod juniorek měl být soubojem o titul mezi dvojicí nejlepších Amálie Gottwaldové (CP team) a Kateřiny Douděrové (Jaroslav Kulhavy Cycling Team), ale z toho rychle sešlo ve druhém kole, kdy Douděrovou hodně zbrzdily technické problémy. 

Výsledky:

Junioři:

1. Bažant (Cyklostar Pirelli) 40:21, 2. Lienert (Rexonix KOVO Praha) +1:19, 3. Friedel (DK Bikeshop Racing Team) +2:06.

Juniorky:

1. A. Gottwaldová (CP team) 47:36, 2. Douděrová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +17, 3. Hezinová (Doltcini – Watersley R+D Cycling Team) +1:02.

Ženy:

1.Zemanová (Brilon Racing Team MB) 44:55, 2. Nosková (Cofidis women team) +1:12, 3. Spěšná (jb BRUNEX Superior Factory Racing) +1:48, 4. Bajgerová (Mat Atom Deweloper Wrocław) +2:16, 5. Havlíková (LAWI junior team) +2:29, 6. Vaníčková (Brilon Racing Team MB) +2:46. 

Muži:

1. Boroš (Elkov Kasper) 56:10, 2. A. Ťoupalík (TDT-Unibet CT) +14, 3. Štybar (Stybar team) +41, 4. Jindřich (ČEZ Cyklo Team Tábor) +1:28, 5. Ježek (Brilon Racing Team MB) +1:53, 6. Zatloukal (Nutrend Specialized SKR Racing) +2:12.

FOTO: Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha