MTB

MČR XCO v Peci pod Sněžkou s postřehy organizátora

MČR XCO v Peci pod Sněžkou s postřehy organizátora

O medaile při domácím šampionátu budou bikeři bojovat o víkendu v Peci pod Sněžkou. Původně se měl šampionát uskutečnit prakticky na závěr seriálu Strabag Cupu, ale vzhledem ke koronavirové krizi se mistrovství uskuteční prakticky na jeho začátku, když závodníci mají za sebou zatím pouze závod před týdnem v Městě Touškov.

Do Krkonoš se šampionát vrací po dvou letech a okruh letos doznal změnu v úvodní části, když se nestartuje na silnici, ale při zkráceném nájezdu ve startovní i cílové bráně pod sjezdovkou Javor. Hned na úvod čeká na jezdce stoupání k chatě Poustevník, kde se dá čekat první pořádné dělení startovního pole.

„Ten nájezd je opravdu o výkonnosti. Vůbec nerozhoduje zda jezdec startuje z první nebo třeba třetí řady,“ říká ředitel závodu Jan Slavíček. Poté následuje klesání po sjezdovce Javor se skokem, pak technické smyčky v lese.“ Pokud bude dešťivé počasí, tak mokré kořeny udělají své. Když závodník dokonale neovládá kolo, tak musí dolu a dá se tam hodně získat, ale i ztratit,“ pokračuje Slavíček.

„Následuje stoupání po asfaltu k chatě Orlík, potom dva technické úseky a dlouhý sjezd přecházející ve výjezd a schody k horské službě a na závěr stoupání do depa, kde je poslední úsek kde lze setřást soupeře a potom již rychle do cíle,“ popisuje okruh tři kilometry dlouhý a se třemi objízdnými trasami Slavíček.

Před dvěma lety v Peci slavili mistrovské tituly Jaroslav Kulhavý a Jitka Čábelická (tehdy ještě Škarnitzlová). Při loňské Strabeg Cupu byli nejlepší Ondřej Cink a Čábelická.

„Kulhavý jako jediný z domácí špičky chyběl při generálce v Městě Touškov a jsem zvědav, zda dva roky starý titul dokáže obhájit. Každopádně vzhledem k náročnému okruhu vyhraje jen dokonale připravený závodník či závodnice,“ míní Jan Slavíček, který věří, že kromě početného startovního pole bude i početná divácká kulisa, protože v Krkonoších je nyní plno lidí.Šampionát začne již v pátek závodem štafet, hlavní závody kategorií elite žen a mužů startují v sobotu ve 13:30 resp. 15:30. Nedělné program závodů mládežnických kategorií vylepšili pořadatelé mistrovstvím ČR žen a mužů závodem do vrchu se startem v 10:00. „Ten se nám podařilo letos poprvé zapsat do kalendáře UCI a jsem zvědav, zda nedorazí získat nějaké body třeba i polští jezdci,“ pokračoval Jan Slavíček, který očekává kolem 800 startujících.

Autor článku: Jakub Edr