Silnice

Bárta vítězem závodu Solidarnosc

Jan Bárta a tým Elkov Kasper potvrdili vedení z předposlední etapy polského etapového závodu Solidarnosc kategorie UCI 2.2 a zvítězili v celkovém hodnocení závodu. Zásluhou Jakuba Ťoupalíka získala česká stáj i druhé místo a vítězství v kategorii U23.

Před startem poslední etapy byla jasná strategie: nenechat si odjet žádnou silnou skupinu a pohlídat riziko možného větru, který by mohl nadělit peloton. Poslední etapa se odehrála na trase Ostrowiec Swietokrzyski – Stalowa Woda a měřila 165 km. Unik trojice jezdců zlikvidoval peloton 35 km před cílem a následně zaútočila dvojice Franczak a Van Dalen, který se pohyboval v průběžném pořadí na 11. místě se ztrátou 55 vteřin. I to měl však Elkov Kasper pod kontrolou a jejich únik skončil pár kilometrů před cílem.

„V poslední etapě vyšlo vše, jak jsme si plánovali. Hlavním cílem bylo eliminovat silné skupiny v úniku a nezůstat nikde na větru. Vše se to povedlo a další vítězství je naše. Je to jasné vítězství celého týmu, který jel excelentně,“ popsal ve zkratce své pocity celkový vítěz Jan Bárta. Elkov Kasper si tak odváží z Polska dalších 77 UCI bodů.

Výsledky:

5. etapa (165 km):

1. Casper va Uden 3:24:44, 2. Vermeltfoort (oba Niz.), 3. Banaszek, 4. Paterski (oba Pol.), 5. Šaušenka (Běl.), 6. van Bokhoven (Niz.), …10. T. Bárta, 13. Kaňkovský, 19. J. Ťoupalík, 48. Neuman, 54. J. Bárta (všichni ČR) všichni stejný čas.

Konečné pořadí:

1. J. Bárta 16:44:45, 2. J. Ťoupalík +15, 3. van Uden +37, 4. Banastzek, 5. Paterski oba +42, 6. Vermeltfoort +43, …10. T. Bárta, 11. Bittner oba +53, 16. Neuman +57, 28. Petruš +1:34, 39. Fiala, 43. Zahálka, 47. Kukrle (všichni ČR) všichni +1:36.