Dráha

Babor útočil na medaili, ve scratchi skončil šestý

Babor útočil na medaili, ve scratchi skončil šestý

Skvělé šesté místo vybojoval český dráhař Daniel Babor ve scratchi na světovém šampionátu ve francouzském Roubaix. Napodobil tak pět let starý výsledek Vojtěcha Hačeckého z Londýna. Zlato vybojoval k radosti domácích příznivců francouzský dráhař Donavan Grondin, který vyhrál před Tuurem Densem z Belgie a Rhys Brittonem z Británie.

V samém závěru to dokonce vypadalo, že dvaadvacetiletý Babor může útočit na medaili. V předposlední zatáčce byl na páté pozici, najel si nad modrou čáru, ale rozhodila ho vlna jednoho ze soupeřů, přesto je šesté místo pro mladého závodníka velkým úspěchem.  „Umístění je to sice hezké, ale nejsem moc spokojen, k medaili chybě kousek. V předposlední zatáčce jsem šel přes Belgičana, ale rozhodila mě vlna.  Škoda, ale na druhou stranu jsem se od ME nezastavil  a dřu to úplně z posledního. Ten scratch, jak se vyvíjel, byl přesně pro mě, takže zklamání jistě je,“ řekl Daniel Babor.

Ve sprintu se představila mladá Veronika Jaborníková, ale až dvaadvacátý čas 11,273 v kvalifikaci ji postavil v prvním kole do cesty britskou sprinterku Sophii Capewellovou, která byla nad síly české reprezentantky. „Čas je poslední dobou takový můj standard, přestože bych chtěla jezdit rychleji a myslím, že na to mám. Jsem ráda, že nemám výkyvy a jezdím aspoň stejně,“ řekla Jaborníková.  „Buď jsme mohli jet podle zajetého scénáře, nebo to trochu otevřít a něco zkusit. Určitě to od Verči nebyl špatný pokus, ale zasloužil trochu větší odvahu. Je to tady její premiéra a musí nasát zkušenosti,“ uvedl reprezentační trenér Petr Klimeš.  Neuspěla ani Petra Ševčíková, ve vylučovacím závodu skončil devatenáctá. Druhé dnešní zlato pro Itálii vybojovala Letizia Paternoterová, stříbro brala Lotte Kopecká z Belgie a bronz Američankau Jennifer Valenteová.

Ve finále stíhacího závod družstev žen kraloval Němky, o zlato se postaralo kvarteto Franziska Brausseová, Lisa Brennauerová, Mieke Krögerová a Laura Süssemilchová, které zdolalo Itálii o pět vteřin.

Po zisku olympijského zlata se z titulu světových šampionů mohou ve stíhacím závodě družstev radovali Italové. Ti ve složení Liam Bertazzo, Simone Consonni, Filippo Ganna a Jonathan Milan zdolali ve finále o dvě vteřiny Francii, bronz berou Britové. V keirinu, který se jel bez české účasti potvrdili svoji dominanci sprinteři Nizozemí, kteří již první den vyhráli olympijský sprint a dnes brali dokonce dvě nejcennější medaile – zlato Harrie Lavreysen, stříbro Jeffrey Hoogland a na stupních vítězů je doplnil Rus Michail Jakovlev.          

Výsledky:

Muži:

Keirin:

1. Lavreysen, 2. Hoogland (oba Niz.), 3. Jakovlev (Rus.), 4. Paul (Trin. a Tob.), 5. Jamasaki (Jap.), 6. Helal (Fr.).

Stíhací závod:

Finále: Itálie (Bertazzo, Consonni, Ganna, Milan) 3:47,192 – Francie (Boudat, Denis, Tabellion, Thomas) 3:49,168, o 3. místo: Británie (Hayter, Vernon, Tanfield, Wood) 3:51,205 – Dánsko (Malmberg, Hansen, Bevort, Pedersen) 3:53,182.

Scratch:

1. Grondin (Fr.), 2. Dens (Belg.), 3. Britton (Brit.), 4. Eefting (Niz.), 5. Kuboki (Jap.), 6. Babor (ČR).

Ženy:

Stíhací závod družstev:

Finále: Německo (Brausseová, Brennauerová, Krögerová, Süssemilchová) 4:08,752 – Itálie (Fidanzaová, Consonniová, Balsamová, Alziniová) 4:22,889, o 3. místo: Británie (Archibaldová, Barkerová, Evansová, Knightová) 4:17,359 – Kanada (Barracloughová, Attwelová, Coles-Lysterová, Collierová) 4:22,889.

Vylučovací závod:

1. Paternoterová (It.), 2. Kopecká (Belg.), 3. Valenteová (USA), 4. Novolodská (Rus,), 5. Balejsyteová (Lit.), 6. Salaujvová (Běl.), …19. Ševčíková (ČR).

FOTO Martin Straka

Autor článku: Jaroslav Cícha