Paracyklistika

Patrik Jahoda obsadil v časovce na paralympiádě v Tokiu čtvrté místo

Dnešním dnem začal program druhé disciplíny paralympijské cyklistiky a to v silniční cyklistice. Do závodu v časovce nastoupilo i kvarteto Čechů: Kateřina Antošová, Patrik Jahoda, Ivo Koblasa a Tomáš Mošnička.

Nejlepší prozatimní výsledek Čechů zaznamenal Patrik Jahoda, a to v kategorii handbike H1, což je nejtěžší handicap v kategoriích handbiků. Český reprezentant vybojoval fantastické čtvrté místo! Zlata se dočkal Nicolas Pieter Du Preez.

„Po závodě jsem byl z výsledku pekelně naštvaný, ale na trati se mi jelo dobře. Koukal jsem se na parametry a byl to můj nejlepší výkon o několik metrů. V tomhle smyslu jsem spokojený,“ řekl Patrik v rozhovoru pro Českou televizi.

Na trať časovky dlouhé 24 kilometrů nastoupil dnes také Ivo Koblasa v mužské kategorii C2. Ivo se pohyboval po startu na devátém místě, pak zrychlil a přestože se mu nepodařilo udržet sedmé místo, skončil na velmi kvalitním 8. místě. Zlato slavil Australan Darren Hicks. Osobní trenér Iva – Lukáš Petr vyhodnotil vystoupení svého svěřence takto: „Časovka byla velmi náročná, prakticky neustále zvlněný terén okořeněný dvěma prudkými stoupáními. Ivo jel poměrně stabilní tempo a dobře si rozvrhl síly. Osmé místo je aktuálním odrazem jeho možností, jsem ale velmi potěšen, že na medaili jsme ztratili při takto dlouhé a náročné časovce pouze minutu a čtvrt. To ukazuje na obrovskou vyrovnanost startovního pole a dává nám naději do budoucna, že při troše štěstí můžeme bojovat o pódiová umístění.

V akci byla v úterý taktéž handbikerka Kateřina Antošová (kategorie H3) – jediná žena v české cyklistické výpravě. Katka odvedla vynikající výkon a dojela na výsledném pátém místě, v souboj io čtvrté místo prohrála se Slovenkou Orozsovou o pouhé 3 vteřiny. Prvenství zaznamenala Annika Zeyenová z Německa. Katka shrnula nejen závod, ale také svou přípravu následovně: „Na paralympiádě je časovka jedinou disciplínou pro naši kategorii H3, která je férovým závodem. Celý minulý rok jsem strávila přípravou na dnešních 16 kilometrů. Jenže to soupeřky také. Když jsem na mistrovství světa viděla jejich formu, donutilo mě to provést dramatické změny. Mimo jiné jsem kopce odjela trénovat do Jeseníků na Dlouhé stráně a poslední týden před odjezdem jsem se potila v tepelné komoře. Dnes jsem absolvovala závod, se kterým jsem spokojená. Páté místo je pro mě životní úspěch a vylepšení o čtyři místa oproti Riu 2016. Dá se říci, že jsem pro své české nástupkyně na handbiku nastavila určitou laťku. Přála bych si, aby se našlo brzy pár handbikerek, které ji budou chtít překonat. Ráda jim s tím pomůžu (to zní jako šílená fráze, ale myslím to vážně a je mi opravdu líto, že se všechny ty informace, které mám, nevyužijí).“

Handbiker Tomáš Mošnička ve svém závodě skončil na 15. místě.