Cyklokros

Vítězi SP v cyklokrosu jsou van Empelová a Sweeck

Vyrovnaný souboj dvojice nejlepších současných cyklokrosařů Mathieu van der Poel (Niz.) a Belgičan Wout van Aert přinesl třináctý, předposlední díl seriálu Světového poháru. Ten se jel dnes ve španělském Benidormu a šťastnější na pásce byl van der Poel, který svého rivala porazil tím nejtěsnějším rozdílem ve spurtu. Nejlepší z našich jezdců byl na 22. místě Michael Boroš, hned za ním skončili a na body také dosáhli Zdeněk Štybar a Adam Ťoupalík.

Již před závěrečným závodem seriálu, který se jede za týden ve francouzském Besanconu si celkové prvenství ve Světovém poháru zajistili Fem van Empelová z Nizozemí a Belgičan Lauren Sweeck.

Na velice rychlé trati se většinou rozhodovalo až v samotných závěrech závodů, ale mnoho ze závodníků doplatilo na defekty, které prakticky znamenaly konec vyhlídek na dobré umístění. To bohužel postihlo ve velké míře i naše jezdce.

V kategorii U23 měl Matěj Stránský dokonce tři defekty, velmi dobře jel Matyáš Fiala, ale i jeho o umístění v elitní desítce připravil defekt. Juniorce Elišce Hanákové spadl řetěz a v rychlém závodu již neměla šanci se mezi nejlepší vrátit. Defekt potkal i juniora Václava Ježka, který i přes až dnes 21. příčkou uhájil místo mezi nejlepšími v průběžném hodnocení Světového poháru v němž mu nyní patří šestá pozice. Ve vítězném tažení pokračovala nizozemská juniorka Lauren Molengraafová, která ani ve čtvrtém pokračování SP nenašla přemožitelku, Hanáková dojela čtrnáctá, Fiala skončil na třináctém místě.

Boroš špatně odstartoval, ale postupně se prokousával kupředu. Když se dostal do dobré skupiny, tak měl pád a pak již dokázal jen uhájil umístění v bodované pětadvacítce jezdců.  Třetí mezi muži dojel Eli Iserbyt z Belgie.

Závod žen tradičně ovládly závodnice Nizozemí. Zvítězila Fem van Empelová o tři vteřiny před Puck Pietersovou a třetí Shirin van Anrooijová zaostala za vítězkou o 13  vteřin. Barobora Jeřábková skončila dvaatřicátá.

Výsledky:

Juniorky:

1. Molengraafová (Niz.) 39:06, 2. I. Holmgrenová, 3. A. Holmgrenová (obě Kan.) obě +5.

Junioři:

1. Corsus 42:44, 21. van den Boer +1, 3. Vandenberghe (všichni Belg.) +3, …21. Ježek +1:05, 38. Samec (oba ČR) +4:58.

Muži U23:

1. Nys (Belg.) 47:43, 2. del Grosso (Niz.) stejný čas, 3. Verstrynge  (Belg.) +5, …13. Fiala +1:25, 33. Kerl +5:05, 36. Stránský (všichni ČR) +5:49.

Ženy:

1. van Empelová 52:47, 2. Pietersová +3, 3. van Anrooijová (všechny Niz.) +13, 4. Persicová (It.) +21, 5. Brandová +53, 6. Worstová (obě Niz.) +55, …32. Barbora Jeřábková +5:38, Hladíková (obě ČR) nedokončila.

Průběžné pořadí:

1. van Empelová 395, 21. Pietersová 350, 3. van Anrooijová 264, 4. van der Heijdenová 221, 5. Alvaradová 203, 6. Brandová 190, …29. Zemanová 42, 54. Hladíková 14, 68. Kopecky (ČR) 7, 85. Jeřábková 1.

Muži:

1. M. van der Poel (Niz.) 1:00:00, 2. van Aert stejný čas, 3. Iserbyt +9, 4. L. Sweeck (všichni Belg.) +20, 5. Pidcock (Brit.) +34, 6. Kuhn (Švýc.) +56, …22. Boroš +3:14, 23. Štybar +3:19, 24. A. Ťoupalík +3:46, 28. Vaníček (všichni ČR) +4:42.

1. L. Sweeck 355, 2. M. Vanthourenhot (Belg.) 309, 3. Iserbyt 274, 4. van der Haar (Niz.) 265, 5. Vandeputte (Belg.) 228, 6. van der Poel 208, …17. Boroš 90, 47. Štybar 12, 60. A. Ťoupalík 6, 68. Říman (ČR) 4.

Autor článku: Jaroslav Cícha