Americký talent Andrew August vyhrál osmnáctý ročník Czech Tour, která se prvně v historii jela v prestižní kategorii UCI ProSeries. Závodník týmu Netcompany Ineos dojel v závěrečné etapě druhý a bezpečně kontroloval celkové vítězství. Nejlepším z českých závodníků byl Václav Ježek z Kasper crypto4me, jenž dojel na Pustevnách čtvrtý a celkově uhájil sedmou příčku.
„Je to opravdu neuvěřitelné. Mám za sebou úžasnou sezónu. Etapu už jsem dřív vyhrál, ale být celkově první v etapovém závodě je skvělý pocit. V celkové vítězství jsem věřil od chvíle, kdy jsem vyhrál druhou etapu. Jsem hrdý na svůj tým. Způsob, jakým dnes jeli, byl opravdu mimořádný,“ uvedl dojatý vítěz. Následně vzpomněl i na tragickou událost z Portugalska: „Chtěl bych tohle vítězství věnovat Finlaymu Tarlingovi. Naše myšlenky jsou s jeho rodinou a přáteli.“
Závěrečná čtvrtá etapa nabídla 160 kilometrů dlouhou trasu z Kroměříže s celkovým převýšením 2 442 metrů. Po rovinatějším začátku se profil postupně zvedal a vyvrcholil na beskydských Pustevnách. Cílové stoupání, dlouhé 5,4 kilometru s průměrným sklonem 7,6 procent, slibovalo napínavý souboj o celkové prvenství mezi vedoucím Augustem a průběžně druhým Fancelluem.
Po startu se do úniku aktivně tlačil především český zástupce Michal Schuran (Team United Shipping), který potvrdil svou dominanci v kopcích a triumfem na vrchařské prémii Hlaváčky definitivně stvrdil zisk puntíkatého trikotu pro nejlepšího vrchaře závodu – stejného úspěchu dosáhl před dvěma lety.

Zhruba patnáct kilometrů před cílem musel být závod na několik minut nečekaně neutralizován kvůli spuštěným závorám na železničním přejezdu. Po restartu a pohlcení posledních uprchlíků převzal kontrolu nad pelotonem INEOS. Diktoval tempo až do samotného závěru stoupání na Pustevny, aby ochránil pozici svého lídra.
V posledním kilometru potvrdil Ital Alessandro Fancellu (MBH Bank CSB Telecom Fort) skvělou formu. Po druhých místech na Ještědu a Dlouhých stráních tentokrát ve spurtu dokázal Andrewa Augusta porazit a zaslouženě se radoval z etapového vítězství.
„Na Czech Tour jsem byl několikrát druhý nebo třetí. Dnes se to konečně povedlo,“ neskrýval radost v cíli etapový vítěz Alessandro Fancellu. „V posledním stoupání jsem chtěl zaútočit, ale tempo Ineosu bylo fantastické, takže jsem se rozhodl počkat na sprint. Rozjel jsem ho ve správný moment a konečně jsem dokázal vyhrát! Je to opravdu výjimečné,“ dodal Fancellu.
Andrew August si kromě žlutého dresu odváží také zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže a bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce. Z českých zástupců předvedl fantastický výkon Václav Ježek (Kasper crypto4me). Na Pustevnách finišoval na čtvrtém místě, díky čemuž si pojistil konečnou sedmou příčku v celkové klasifikaci a s přehledem získal červený trikot pro nejlepšího domácího jezdce.
Czech Tour – 4. etapa Kroměříž – Pustevny (160 km): 1. Fancellu (It., MBH Bank CSB Telecom Fort) 3:44:41 hod., 2. August (USA, Netcompany INEOS), 3. Breuillard (Fr., Total Energies) oba stejný čas, 4. Ježek (ČR, Kasper crypto4me) +5, 5. F. Turconi (It., Bardiani CSF 7 Saber) +5, 6. Pekala (Pol., ATT Investments) +5, …12. Hirt (NSN) +14, 20. Monti (oba ČR, ATT Investments) +57.
Konečné pořadí Czech Tour: 1. August 15:10:37 hod., 2. Fancellu +7, 3. Pozzovivo (It., Solution Tech NIPRO Rali) +40, 4. F. Turconi (It., Bardiani CSF 7 Saber) +51, 5. Breuillard +54, 6. Bock (Něm., Red Bull-BORA-hansgrohe Rookies) +59, 7. Ježek +1:03 min., …9. Hirt +1:24 min., 18. Monti +2:48 min.
Foto: czechtour.cz
Autor článku: Redakce