MTB/TRIAL

Mistrem ČR v downhillu je Stanislav Sehnal

Mistrem ČR v downhillu je Stanislav Sehnal

Titul mistra České republiky pro rok 2020 ve sjezdu horských kol získal na šumavském Špičáku v elitní mužské kategorii Stanislav Sehnal ze stáje Kellys Factory Team. V ženách patří prvenství a titul šampionky ČR pro letošní rok Dominice Durčákové ze stáje Qayron Factory Team. Stříbrnými z republikového mistrovství v elitních mužských a ženských kategoriích byli Matěj Charvát (Banshee Bikes/CharvatBros) a Šárka Košárková (BMX Studénka). Bronz brali Antonín Král (ze stejné stáje jako Sehnal) a Eliška Bartuňková (BMX Jeseník).    

Pohled na výsledky dopoledních semifinálových jízd, do nichž se v osmi kategoriích nakonec přihlásilo okolo 140 bikerů a bikerek, vypadal jako kdyby se tady snad jel opravdu iXS downhill cup, který stopnula pandemie koronaviru.  

V elitních kategoriích totiž na předních místech před finále figurovala jména špičkových jezdců s triumfy na řadě světových podniků včetně předchozích vítězů ze Špičáku – Rakušané David Trummer a Andreas Kolb, Němec Johannes Fischbach, Slováci Rastislav Baránek, Adam Rojček a k tomu česká elita Stanislav Sehnal, Antonín Král nebo Matěj Charvát. Elitní ženskou kategorii rozsvítila juniorská mistryně světa v downhillu z loňského roku Valentina Höllová nebo Němka Sandra Rübesamová. Silná zahraniční konkurence nakonec také promluvila do celkového pořadí druhého podniku letošní třídílné série Českého poháru.

Mezi 34 účastníky elitní mužské kategorie se absolutním vítězem špičáckého podniku stal Rakušan David Trummer, který jako jediný pokořil magickou hranici tří minut (2:59). Druhý se ztrátou 2,41 vteřiny dojel právě nový mistr ČR Sehnal a třetí Slovák Rastislav Baránek (-4,14). Další z Čechů v absolutním pořadí byli šestý Charvát a osmý Král.  

„Jsem nesmírně šťastný, že se mi po několika letech podařilo znovu získat domácí titul. Proto jsem hned po průjezdu cílem vybouchl radostí. Trať mi tady sedí v tom, že není extrémně dlouhá, i když je technicky náročná, má zavřené zatáčky. Měl jsem vážné zranění kolena a ramene a pauza způsobená koronavirem mi hodně pomohla dobře potrénovat,“ uvedl bezprostředně po skončení závodu Stanislav Sehnal. 

Elitní kategorii žen ve Ski&Bike Špičák vyhrála juniorská světová šampionka Höllová, která druhé Rübesamová z Německa nadělila skoro 13 vteřin a třetí republikové vítězce Durčákové dokonce třiačtyřicet. 

Závody okolo celé 1750 metrů dlouhé trati Struggle s převýšením 320 metrů sledovalo okolo 1500 diváků. Nejvýznamnější podnik letošní downhillové sezony v Česku v podobě MČR se letos premiérově konal právě na šumavském na Špičáku. Příští rok by se měl ve Ski&Bike Špičák opět jet mezinárodní iXS downhill Cup, kde má areál již přiděleno pořadatelství jednoho ze závodů této série.  

Výsledky:

Muži:

1. Trummer (Rak.) 2:59,20, 2. Sehnal (Kellys Factory Team) +2,41, 3. Baránek (SR) +4,14, 4. Rojček (SR) +4,18, 5. Fischbach (Něm.) +4,35, 6. Charvát (Banshee Bikes/CharvatBros) +4,94, …8. Král (Kellys Factory Team) +7,55.

Junioři:

1. Cvinger (OreMtbRacing team) 3:18,79, 2. Horák (X-Ride Team Racing Lešná) +2,18, 3. Bartuněk (Veloservis Hanousek) +4,04.

Ženy:

1. Höllová (Rak.) 3:27,66, 2. Rübesamová (Něm.) +12,59, 3. Durčáková (Qayron Factory Team) +42,82, 4. Košárková (BMX Studénka) +50,51, …6. Bartůňková (BMX Jeseník) +1:36.   

Kompletní výsledky najdete na: https://www.sportsoft.cz/cs/zavod/overview/5470

Autor článku: Jakub Edr