MTB

Mladí reprezentanti pilovali techniku v Koutech!

Mladí reprezentanti pilovali techniku v Koutech!

Reprezentační tým horských kol olympijského cross country kategorií U23 a Junior využil volnější závodní program k dalšímu z pravidelných soustředění. Pod vedením reprezentačního kouče Viktora Zapletala a trenéra techniky Matěje Charváta se tentokrát mladí reprezentanti zaměřili výhradně na trénink techniky.

„Využili jsme závodního volna a zrealizovali tréninkový camp zaměřený pouze na nácvik techniky,“ popisuje Viktor Zapletal. 

„Potřebujeme v tomto směru reagovat na aktuální světový vývoj v olympijském cross country. Máme dlouhodobě dobré juniorské výsledky, ale ztrácíme v technice, kde našim závodníkům chybí profesionální výuka základů techniky. Trénink techniky je u nás v podstatě jen individuální záležitostí, což vede k tvorbě řady nežádoucích nedostatků. Musíme alespoň na úrovni reprezentace tuhle důležitou pasáž XCO postavit na profesionální výukové základy. Díky angažování špičkového sjezdaře Matěje Charváta na pozici reprezentačního trenéra techniky jsme se hodně posunuli v předzávodní technické přípravě, což je vidět například při načítání závodních tratí na reprezentačních výjezdech. Dalším logickým krokem pak je nastavení pravidelnosti při tréninkových campech zaměřených pouze na nácvik techniky. Kouty byly v této oblasti naší premiérou. Reprezentační tým absolvoval nejprve dva dny nácvikem segmentů na trati DHI a následně se jezdci zapojili do závodu Enduro Série, pátečním a sobotním tréninkem a v neděli všichni nastoupili v rámci tréninku do samotného závodu Enduro Série v Koutech. Chtěl bych, aby se tyto tréninkové campy, klidně i s tréninkovým závodem staly pravidelnou záležitostí přípravy reprezentantů XCO,“ vysvětluje Viktor Zapletal.

Mimo samotných tréninků na sjezdové trati absolvovali jezdci také sérii přednášek na téma trénink techniky a jeho začlenění do tréninkového plánu.

Samozřejmostí reprezentačních soustředění je pak „elektronická tužka“, tedy každovečerní rozbor videa tréninkových jízd s komentáři a diskusí.

Nedělní program patřil závodu Enduro Série Kouty do kterého v rámci tréninku, nastoupila většina mladých reprezentantů.

Autor článku: Filip Švestka