Paracyklistika

Handbiker Patrik Jahoda vybojoval bronz v časovce!

Česká výprava para cyklistů bojuje v Quebec-City v Kanadě o cenné kovy. První den tradičně zahajují časovky kategorií H (handbike) a tricyklů (T).

Původní předpověď počasí nebyla pro cyklisty příznivá, téměř jistý déšť a mírné ochlazení oproti předchozím dnům. Ze zatažené oblohy nakonec byly občasné přeháňky, které příjemně osvěžily ve velmi dusném prostředí.

Obrovskou vlnu euforie v národním týmu vyvolal vynikající výkon handbikera Patrika Jahody (MH1), který po naprosto ojedinělém výkonu dokázal dojet na třetím místě a vybojoval bronz pro Českou republiku! Patrika navíc dělily pouhé 4 sekundy od stříbrné pozice, což jen dokazuje výjimečnost Patrikova výkonu při dnešní časovce.

Mám fakt obrovskou radost. Dnes jsem si věřil na bronz, ale to, že jsem bojoval o stříbro, a ještě 1 km před cílem jsem byl virtuálně na druhém místě, pro mě je výsledek z říše snů. Nakonec mě Belgičan ještě o 4 vteřiny předjel, ale zklamaný z toho nejsem. Povedlo se mi výkonnostně se posunout nahoru, a navíc ještě shodit váhu o pár kilo dolů. Doufám, že se na vlně euforie svezu ještě v sobotu, kdy jedu silniční závod. Dám do toho opět všechno.” Hodnotil Patrik své vystoupení v dnešní časovce.

Ze startovní rampy dnes vyjel také druhý český závodník – Roman Šejna (MT1), který dojel v časovce ve své kategorii na výborném čtvrtém místě. Závod Romana Šejny vyhodnotil trenér Luboš Jirka takto: „Na dnešním světovém poháru v Kanadě v Québecu obsadil Roman Šejna čtvrté místo. Na úvod světového poháru je to skvělé umístění. Roman se zatím pere posunem času a se svým zdravotním stavem. Věří si na silniční závod, který se pojede v sobotu.

Úvodní den vyšel našim borcům skutečně nad očekávání a medaile bezpochyby dodá klid a pohodu do celého týmu. Reprezentační trenér Lukáš Petr hodnotí úvodní den následovně: „První den se představili jezdci Roman a Patrik. Oba předvedli výborné výkony, když Roman jízdou na hranici rizika ve sjezdech chtěl útočit na přední příčky. Byla na něm vidět touha a odhodlání dát do závodu všechno. Jeho snaha vyústila ve velmi dobrý výsledek a dává nám naději, že v budoucnu přijde velká medaile. Druhý jmenovaný, Patrik, jel dnes svůj životní závod. Předvedl jeden z jeho nejlepších wattových výkonů a v kombinaci se snížením hmotnosti a profesorskou jízdou v zatáčkách je vidět znatelný posun dopředu. Veliká gratulace klukům i jejich dlouhodobým trenérům a opatrovatelům, jste na správné cestě.

Zítra bude SP v Quebec-City pokračovat časovkami. Tentokráte uvidíme v akci stojící cyklisty (kategorie C). V našich barvách se představí Michal Stark a jeho parťák z kategorie C2 – Ivo Koblasa. Právě Ivo bude patřit k dalším „želízkům v ohni“ českého týmu. Michal se postaví na startovní rampu v 10:17 místního času (16:17 v ČR) a Ivo Koblasa bude startovat v 10:32 místního času (16:32 v ČR), tak držte našim borcům palce!