Jahoda a Vejvodová získali další medaile na SP v Itálii

Jahoda a Vejvodová získali další medaile na SP v Itálii

 Paracyklistika

09.05.2026

Patrik Jahoda (H1) a Pavlína Vejvodová (T1) brali po stříbrných medailích v časovkách na Světovém poháru v para cyklistice v italském Montesilvanu další cenné kovy i v silničních závodech svých kategorií, když oba skončili třetí. Jindřich Mašín dojel v závodě kategorie T2 čtvrtý.

Jahoda tak zakončil medailovou sbírku napříč Světovým pohárem, jehož se stal již po časovce celkovým vítězem. „Dnešní silniční závod byl asi jeden z nejtěžších, které jsem kdy jel. Od začátku se jelo strašně vysoké tempo, protože jsme poprvé s ostatními dokázali udržet Itala, který je objektivně výrazně silnější než my ostatní. Myslím, že to pro něj byl dost šok. Díky tomu se na nás jelo opravdu pekelné tempo, které bylo strašně těžké držet i v háku. Ital stejně nakonec trochu cuknul a ujel nám o minutu a půl. Bohužel jsem neměl dostatek sil, abych ještě předjel Kanaďana a dojel si pro stříbro, ale i tak jsem se závodem a s výkonem spokojen,“ hodnotil Patrik Jahoda.

„Dnešní medaile je o to sladší, že se mi podařilo vyhrát celkově světový pohár pro rok 2026. Byl to jeden z cílů, které jsem si dal a jsem fakt rád, že se mi ho povedlo splnit. Naposledy se mi to povedlo v roce 2014, tak jsem po dlouhé době opravdu spokojený,“ dodal.

„Patrik začal závodní sezónu nezvykle brzo v Thajsku a v kombinaci se soustředěními měl teď extrémně náročné období na cestování. Potřebuje už trochu zvolnit a dočerpat síly. Jeho výkony jsou stále fantastické a s dobrým načasováním formy na druhou část sezony můžeme očekávat velké výsledky na zářijovém mistrovství světa,“ řekl reprezentační trenér Lukáš Petr.

„Pavlína zažila od prvních metrů hektický závod. Po kolizi s mexickou soupeřkou přišla o upínání na tretře a zadní bezpečnostní hrazdu. Pomocí provizorních oprav se podařilo realizačnímu týmu vrátit ji opět do závodu, ale na poslední pozici s velkou ztrátou. Bojovnou jízdou se však Pavlína probojovala až na třetí pozici a při snaze dojet další soupeřku měla pád v posledním kole. I přes tuto nepřízeň osudu naskočila zpět a dokončila na bronzové pozici,“ popsal trenér závod Vejvodové.

„Jindra se pohyboval ve skupině závodníků s velkým přehledem, v půli závodu zůstali vepředu s třemi soupeři. Záhy se čelní skupina rozpadla a Jindra zůstal na nepopulární čtvrté příčce. I tak ale Jindrovi patří velká pochvala, pódium měl blízko,“ zhodnotil Petr výkon Mašína.

Foto: Vojtěch Pavlík

Autor článku: Jan Krůta