Paracyklistika

Para cyklisty čeká vrchol sezóny v Kanadě

Para cyklisty čeká vrchol sezóny v Kanadě

Velmi náročnou sezónu absolvují čeští reprezentanti v para cyklistice již od května letošního roku. Po dvou uplynulých letech, kdy se většina soutěží nemohla z důvodu opatření proti COVIDu 19 uskutečnit a došlo, stejně jako u olympioniků, k přesunutí konání paralympijských her v Tokiu o jeden rok, letošní rok je doslova nabitý vrcholnými podniky UCI a UEC.

V následujících dvou týdnech budou handicapovaní cyklisté bojovat jak o co nejlepší umístění v celkovém pořadí v seriálu UCI světového poháru v para cyklistice, tak v nejprestižnějších soubojích na mistrovství světa. Nejprve světový peloton para cyklistů přivítá kanadský Quebec, kde se uskuteční finálový závod světového poháru. Poté se cyklisté přesunou do Baie Comeau, vzdáleného 400 km od Quebecu, kde od 11.8.2022 proběhne mistrovství světa v silniční para cyklistice.

Mistrovství světa hostí malé městečko na východě Kanady již po třetí a českým cyklistům se v něm vždy dařilo. Poprvé se para cyklisté v Kanadě představili před 12 lety v roce 2010 a česká výprava přivezla zásluhou Jirky Ježka titul mistra světa v časovce a dvě bronzové medaile přidali závodníci Michal Stark a David Vondráček. Za čtyři roky v roce 2013 se česká výprava blýskla hned 6 cennými kovy, které vybojovali Jiří Ježek, Tereza Diepoldová a Jiří Hindr.

Letos se vydala do Kanady méně početná výprava čítající čtyři reprezentanty: handbikera Patrika Jahodu, tricyklistu Romana Šejnu a dva “bicyklisty” Iva Koblasu a Michala Starka. Svou účast musely ze zdravotních důvodů odříct handbikerka Kateřina Antošová a tricyklistka Pavlína Vejvodová, takže o co nejlepší výsledky budou bojovat za ČR pouze muži a to v časovce jednotlivců a v hromadném silničním závodě.

Program světového poháru v Quebecu se rozbíhá již zítra časovkami jednotlivců a na start se postupně postaví všichni čtyři Češi. O víkendu pak program pokračuje hromadným závodem jednotlivých kategorií.

Autor článku: csc-admin csc-admin