PARA

Vejvodová na stupních vítězů na SP v Ostende, Jahoda v časovce čtvrtý

Dnes v poledne začal další závod ze série světového poháru paracyklistů UCI 2023. Dějištěm vrcholové paracyklistiky je belgické Ostende, které pravidelně hostí nejvyšší podniky.

Celý den jsme mohli sledovat časovky kategorii H (handbiky) a T (tricykly). Největším želízkem v ohni českého týmu byla bezesporu Pavlína Vejvodová (WT1), která zajela svou časovku na výbornou a vybojovala skvělou stříbrnou medaili! Pavlína nestačila pouze na svou velkou rivalku z Nizozemska – Marieke van Soest.

Vynikající závod zajel také Patrik Jahoda (MH1), který zajel svůj nejlepší výkon v kariéře, bohužel to Patrikovi stačilo „pouze“ na čtvrtou příčku a bronz mu utekl o necelé 4 sekundy. Patrik svůj závod ohodnotil takto: “Dnes to bylo obrovský zklamání, jedno z největších, které jsem kdy zažil. Paradoxně při nejlepším výkonu, který jsem kdy zajel. Čísla z wattmetru jsou opravdu fantastická a nikdy jsem se nepřiblížil prvním dvou závodníkům tak jako dnes. Jenže třetí místo naprosto nečekaně obsadil Američan, který se oproti závodům z minulosti zázračně a obrovsky zlepšil. Ztratil jsem na něj 4 vteřiny a opět jsem skončil čtvrtý. Snad si v sobotu (silniční závod, pozn. red.) spravím chuť.

Se svým výkonem může být spokojená také Kateřina Antošová (WH3). Katka obsadila konečné 10.místo po solidním výkonu.

V kategorii tricyklů (MT1) nastoupili také Roman Šejna a Patrik Berger. Roman při závodě bohužel spadnul a musel svou ztrátu dohánět. Kluci obsadili desáté, respektive jedenácté místo.

Nejobsazenější kategorii byla skupina MH3 – na startovní rampu se postavilo celkem 49 handbikerů, mezi kterými nechyběli: Pavel Děcký, Tomáš Mošnička a Vašek Antal. Nejlépe se dařilo Vaškovi, který dojel na 26.místě. Tomáš Mošnička skončil 31. a Pavel Děcký 38.

Svůj první velký mezinárodní závod absolvoval také Dušan Juřička (MH4, 26.místo).

Výkony českých reprezentantů hodnotí reprezentační trenér Lukáš Petr následovně: „Světový pohár v Ostende bývá vždy boj s větrem. Dnešní časovka nebyla výjimkou, a tak rozhodovala schopnost udržet vysoký výkon po celou dobu závodu, zvláště v poslední dlouhé rovince s protivětrem. Našim reprezentantům se to povedlo a vyrovnanými jízdami si dojeli pro krásné výsledky. Jsem rád, že potvrzují svůj vysoký standard a jejich výsledky nejsou ojedinělé.

Na svou časovku čeká poslední závodník z České republiky – Ivo Koblasa. Ivo (MC2) pojede časovku zítra, stejně jako ostatní závodníci z kategorii C (stojící cyklisté) a B (nevidomí).