PARA

Vejvodová vládne i Evropě

V neděli, 20.8.2023 proběhl poslední den evropského šampionátu UEC v paracyklistice. Pro český tým se jednalo o velmi úspěšný den, protože se opět sbíraly cenné kovy!

Nejlépe si vedla Pavlína Vejvodová (WT1), která navázala na 2 tituly mistryně světa (silniční závod + časovka) z Dumfries a po časovce v Rotterdamu se stala také mistryní Evropy i v silničním závodě! „2 tituly mistryně světa a 2 tituly mistryně Evropy za 14 dní, opravdu mi to zatím nedochází, ale jakmile mi to dojde, budu určitě maximálně šťastná. A ty plyšáky a medaile co sbírám? Asi budu muset založit vitrínu, což pro mě bude další motivace jí naplnit.“ Odpovídala novinářům Pavlína po dojezdu do cíle a usmívala se na všechny na strany.

Bronzový úspěch se podařil zopakovat Petrovi Bergerovi (MT1) a Jindrovi Mašínovi (MT2). Co se Petra týče, tak šlo o závod, který si kontroloval a s přehledem si došel pro třetí místo. Jindra bojoval do posledních metrů o titul mistra Evropy, ale ve spurtu se srazil se soupeřem z Rakouska, a nakonec se musel spokojit s bronzem, ale pro Jindru je nesmírně důležité, že se přesvědčil o tom, že patří do evropské špičky.

Na stupních vítězů se ukázal také Patrik Jahoda z kategorie MH1, který nezopakoval stříbrný úspěch z časovky, ale i třetí místo v Evropě se rozhodně počítá. “Chtěl jsem dnes ještě zabojovat o co nejlepší výsledek, ale o zlatu se rozhodlo cca metr po startu. Ital díky výrazně menšímu handicapu hned odjel a nešlo s tím nic dělat. Říkal jsem si, že aspoň dojedu pro druhé stříbro, ale i to bylo nad mé síly. Byl jsem dnes unavený a bez síly. Dojel jsem jen dvě vteřiny před čtvrtým závodníkem a jen tak tak si dojel aspoň pro bronz. Těším se teď na krátký odpočinek.” Dodal Patrik po náročné sezóně.

Výborný silniční závod předvedla Kateřina Antošová (WH3), která de-facto celou dobu jela v první skupince 4 závodnic a spurtovala o medaili, bohužel na ní zbyla jen ta bramborová a do České republiky veze sympatické 4.místo.

Posledním závodníkem, který se na letošním ME prezentoval, byl Václav Antal (MH3). Vašek od začátku dával najevo, že mu rovinatá trať bude sedět a úspěšně se dostal do vedoucí skupinky, která diktovala tempo. Nakonec z toho bylo 9.místo z 27 závodníků, tedy solidní umístění v 1. třetině startovního pole.

Vystoupení reprezentantů hodnotí také Lukáš Petr, lodivod českých paracyklistů: „Závěrečný den přinesl spoustu napínavých bojů. Jindra se rval jak lev a zaslouží metál za bojovné srdce. Katka byla medaili velmi blízko a dlouhý a dramatický spurt těsně prohrála, ale i čtvrté místo je moc hezký výsledek. Napínavou podívanou přinesl i poslední závod dne. Vašek se pohyboval v samé špici velmi dobře obsazeného závodu kategorie MH3 do půlky závodu. Po křečích zacouval do druhé skupiny, ale povedený spurt mu vynesl devátou příčku, což je v této konkurenci opravdu hezký výsledek.

Byly to neskutečně náročné 2 týdny závodění na té nejvyšší úrovni. Klobouk dolů před všemi závodníky a všemi členy realizačního týmu, protože se jednalo o logisticky nejnáročnější „dvoj akci“, které jsem kdy byl součástí. Jsem moc rád, že se vracíme do Čech s četnými úspěchy!“ Dodal na závěr manažer reprezentačního týmu českých paracyklistů Vojtěch Pavlík.