Silnice

Silniční MS se pojede na konci září v italské Imole

Silniční MS se pojede na konci září v italské Imole

Mistrovství světa v silniční cyklistice se v letošním roce zřejmě přece jen uskuteční. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) dnes oznámila, že šampionát se pojede v náhradním termínu a na náhradním místě od 24. do 27. září v italské Imole. Pořádání šampionátu se v srpnu vzdalo Aigle ve Švýcarsku, poté co tamní vláda zakázala kvůli pandemii koronaviru do konce září konání velkých akcí. Na motoristickém okruhu v Imole bude start a cíl všech čtyř závodů.

UCI ale omezila program šampionátu pouze na boje elitních kategorií mužů a žen. Závody v juniorských kategoriích a U23 se kvůli předpokládaným komplikacím s cestováním nepojedou. Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě skutečnosti, že většina cyklistů elite závodí již v Evropě, naopak junioři a jezdci kategorie U23 by v mnohých případech nemohli do Itálie kvůli cestovním omezením v mnoha zemích dorazit.

Mistrovství zahájí ve čtvrtek 24. září časovka žen na 32 km, druhý den ji na stejném okruhu pojedou muži. V sobotu je v plánu závod žen s hromadným startem na 144 km a v neděli 27. září program šampionátu vyvrcholí silničním závodem mužů na 259,2 km.

Přestože start a cíl všech závodů bude na automobilovém závodním okruhu Imola, trasy navržené organizačním výborem jsou extrémně náročné. Silniční závod mužů bude dlouhý 259,2 km s celkovým převýšením téměř 5000 metrů, délka ženského závodu bude 144 km s převýšením 2750 metrů. Okruh (28,8 km) bude stejný pro muže (9 kol) i ženy (5 kol) a bude zahrnovat dvě obtížná stoupání – celkem 3 km s průměrným sklonem 10% a úseky dosahující 14%. Okruh nabídne jezdcům profil srovnatelný s profilem Aigle-Martigny, který tedy bude vyhovovat především vrchařům.

„Blahopřeji organizačnímu výboru v Imole k jeho nabídce, kterou nám v krátké době předložil. Rád bych také poděkoval dalším třem kandidátům Peccioli (Itálie), Alba Adriatica (Itálie) a Haute-Saône (Francie), kteří také zaslali dobré nabídky. Nebyla to snadná volba, ale ukazuje se, že i v tomto obtížném období, kterým procházíme, je mistrovství světa stále velmi atraktivní pro města a jejich regiony,” řekl prezident UCI David Lappartient.

Autor článku: Jaroslav Cícha