Neumanová obhájila mistrovský titul na silnici

Třiaadvacetiletá Tereza Neumanová obhájila na společném mistrovství Česka a Slovenska v Mladé Vožici prvenství v silničním závodě. V jihočeském městě dosáhla díky úspěšnému finiši na třetí titul, vedle loňského se třiadvacetiletá závodnice radovala již v roce 2019. Mezi juniorkami byla nejrychlejší Julia Kopecky, juniorský závod ovládl Martin Bárta (Team Auto Eder).

Společný závod žen a juniorek byl kvůli nepříznivé předpovědi počasí zkrácen na čtyři okruhy místo plánovaných pěti. Nejaktivnější na čele byla vítězka čtvrteční časovky Denisa Slámová (Cyklotrenink), která se cyklistice pod vedením trenéra Karla Martinka věnuje teprve dva roky. Její pokusy rozhodnout únikem však úspěšné nebyly, přestože ve druhém a čtvrtém okruhu jela na čele osamoceně, ale více jak dvacetivteřinový náskok ji soupeřky nedovolily.

Rozhodovalo se v dojezdu šestičlenné skupiny. Stejně jako loni v Bánovcích nad Bebravou slavila republikový titul Neumanová těsně před Nikolou Bajgerovou (FORCE KCK Zlín). Loni bronzovou Nikolu Noskovou (LAWI junior team) tentokrát předčila Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team), která má z letošního roku ve sbírce již zlato ze šampionátu v cyklokrosu, Slámová dojela pátá.

“Slámová byla dnes hodně aktivní, ale v pětičlenné skupině za ní jsme to měly pod kontrolou. Věděli jsme, že vyhrála časovku, a tak jsme ji nedovolily získat větší náskok. Okruh to byl hodně náročný, ale závod spravedlivý. Pro mě to byla poslední tečka v přípravě na Giro d´Italia, na něž odlétám v úterý,” řekla Tereza Neumanová.

Zisk juniorského zlata si mohla užít členka této skupinky Julia Kopecky (Cc Pave76), druhá Eliška Kvasničková (SportRaces Cycling Team) ztratila 48 sekund a obhájila loňské stříbro, třetí byla, stejně jako v časovce, Barbora Němcová (Sportcomplex Břeclav).

“Bylo to těžké, první dva okruhy navíc za silného deště. Z mého pohledu to bylo o tom udržet se co nejdéle s elitními závodnicemi a vyšlo to. V závěru jsem se snažila diktovat tempo na špici, protože jsem nechtěla, aby nás dojela ještě Kvasničová a z titulu mám velikou radost,” řekla Julia Kopecky.

Závod juniorů začal volněji, do úniku se pouštěli jezdci celku Mapei Merida Kaňkovský, ale neuspěli a rozhodlo se až v posledním okruhu kdy ve stoupání uniky z vedoucí osmičlenné skupiny Bárta a Slovák Tomáš Sivok. Oba velmi dobře spolupracovali a do cíle je pronásledovatelé již nedostihli, takže v poklidu mohli oba s rukama nad hlavou slavit mistrovské tituly. Pro české stříbro si po bronzu z časovky dojel Milan Kadlec z Dukly Praha a třetí skončil vítěz čtvrteční časovky Pavel Novák (Ciclistica Trevigliese).

“Čekal jsem, že ten kopec se pojede hned od začátku rychleji, ale dost se taktizovalo. Ke konci byl ale ten kopec stále těžší. Již v předposledním kole jsem se cítil dobře, a protože nejsem žádný spurter, tak jsem chtěl rozhodnout ve stoupání. Zkusil jsem a se mnou tam zůstal jen Sivok, takže jsme nemuseli taktizovat. Je to moje první tak velké vítězství, nejkrásnější v pěkné atmosféře a závod jsem si moc užil,” řekl v cíli Martin Bárta jezdící mezi juniory prvním rokem.

Slovenskou šampionkou se stala Nora Jenčušová (BEPINK), juniorský titul vybojoval Tomáš Sivok (Team Franco Ballerini) a zlatou juniorkou se stala Simona Bodoríková (Epic Dohňany).

Ženy (78,9 km):

1. Neumanová (Liv Racing Xstra) 2:14:37, 2. Bajgerová (FORCE KCK Zlín), 3. Zemanová (Brilon Racing Team), 4. Nosková (LAWI junior team), 5. Slámová (Cyklotrenink) všechny stejný čas, 6. Hájková (BEPINK) +2:09.

Juniorky (78,9 km):

1. Kopecky (Cc Pave76) 2:14:51, 2. Kvasničková (SportRaces Cycling Team) +48, 3. Němcová (Sportcomplex Břeclav) +6:31, 4. Slaníková (Roman Kreuziger Cycling Academy)  +6:32, 5. Růžičková (Dukla Praha) +9:28, 6. E. Hanáková (Rexonix Racing Team) +9:28.

Junioři (118,3 km):

1. Martin Bárta (Team Auto Eder) 3:02:40, 2. Milan Kadlec (Dukla Praha) +25, 3. Pavel Novák (Ciclistica Trevigliese) +26, 4. Telecký (Favorit Brno) +28, 5. Chýle (Ústecké centrum cyklistiky) +32, 6. M. Koblížek (TUFO Parduss Prostějov) +2:12.