Silnice

Mistrem na silnici Zahálka, opět triumf Elkov Kasper

Mistrem na silnici Zahálka, opět triumf Elkov Kasper

Mistrem České republiky v silniční cyklistice se stal v Mladé Vožici Matěj Zahálka ze stáje Elkov Author.Jezdci hradeckého týmu opět potvrdili, že na domácích silnicích nemají konkurenci, vybojovali šesté zlato za sebou a navíc za Zahálkou dojeli tři jeho kolegové z týmu – mistr z časovky Jan Bárta, Adam Ťoupalík a Michael Boroš. Již osmý slovenský titul vybojoval Peter Sagan.

Zahálka získal nejcennější medaili po dlouhém úniku, v němž strávil šest z deseti dvacetikilometrových okruhů. Osmadvacetiletý Zahálka nastoupil v závěru čtvrtého kola a dlouho mu společnost dělal Daniel Turek (Team Felbermayr Simplon Wels), který ale nakonec jezdci týmu Elkov nestačil a propadl se.

Za dvojicí v úniku udával dlouho tempo ve skupině pronásledovateů Peter Sagan a to bylo v ten moment pro mnoho jezdců neakceptovatelné ostré tempo. Pomoci se mu snažili Mathias Vacek, Petr Vakoč či Pavel Bitner, ale další jezdci Elkov Kasper A. Ťoupalík, Michael Kukrle, Jakub Otruba, Jakub Ťoupalík, Bárta nebo Boroš byli v vývojem závodu spokojeni.

V polovině závodu mělo duo k dobru 2:15, v šestém kole narostl náskok na 3:30 a v sedmém kole zbylo za dvojicí uprchlíků již jen sedm jezdců, kromě Sagana jeho slovenský kolega  Kubiš a dále Boroš, Otruba, Vakoč, A. Ťoupalík a Bárta, protože Turek nestačil a odpadl.

Do závěrečného kola vjel Zahálka s náskokem 30 vteřin, který však opět dokázal navýšit na minutu a deset vteřin a přestože se na něj v závěru soupeři dotahovali, těsný náskok uhájil až do cílové pásky a dočkal se svého životního úspěchu.

„Vůbec jsem nad tím nepřemýšlel. Odjel jsem ve sjezdu a najednou byla za mnou díra, tak jsem pokračoval. Taktiky vyšla tak, že vepředu jsem byl já a snažil se připravit pozici pro ostatní a ještě sto metrů před cílem jsem nevěřil v titul. Poslední kolo mě již chytaly křeče, ale ve sjezdech jsem se snažil odpočinout a vyšlo to,” říkal v cíli nový domácí šampion.

Po zlatu z časovky přidal stříbro zkušený Jan Bárta. “Snažili jsme jet závod tak, abychom ho měli pod kontrolou a to se podařilo dokonale. Kluci jeli výborně a Matěj byl doslova skvělý a titul si zaslouží,” řekl kapitán týmu a bronzový Adam Ťoupalík byl hlavně rád, že se vlastně v domácím prostředí dostal na stupně vítězů. “Nemuseli jsem moc tahat, protože vepředu jsme měli Matěje. Sistuace se sice dost měnila, okruh byl náročný a vsadili jsme na druhou polovinu závodu a zvládli to,” dodal Adam Ťoupalík.

Výsledky:

Mistrovství ČR:

1. Zahálka 5:02:11, 2. Bárta +6, 3. A. Ťoupalkík +10, 4. Boroš (všichni Elkov Kasper) +13, 5. Hirt (Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux) +17, 6. Vakoč (Canyon Northware MTB Team) +1:06.

Mistrovství SR:

1. Sagan (Total Energies) 5:03:54, 2. Kubiš (Dukla Banska Bystrica) +1:42, 3. Štoček (ATT Investments) +2:08.

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha