Paracyklistika

Na MS v paracyklistice zatím tři 4. místa

Mistrovství světa v paracyklistice vrcholí tento víkend v kanadském Baie Comeau za účasti čtyř českých reprezentantů Jahody, Koblasy, Starka a Šejny.

Češi mají za sebou úvodní časovky jednotlivců, kde se nejvíce dařilo Romanu Šejnovi v kategorii tricyklů T1, když vybojoval velmi dobré čtvrté místo. Na “placku” to bohužel nestačilo, přestože podal Roman jeden z nejlepších letošních výkonů v časovce.

Velmi očekávaný závod byl v podání handbikera Patrika Jahody, který před týdnem bral bronz na finále světového poháru v Quebecu. Patrik předvedl výkon na hranici svých možností, přesto na medaili to tentokrát nebylo a Patrk si dojel pro páté místo, z čehož pochopitelně nadšený nebyl, ale se samotným výkonem spokojený byl. Svůj závod hodnotil takto: „Dal jsem do dnešní časovky vše, co ve mně bylo. Čísla z wattmetru zase potvrdila, že jsem dokázal jet své maximum, bohužel to stačilo jen na páté místo. Nechci se opakovat, ale na trati s prudkým kopcem nikdy nebudu favoritem. Z pátého místa nikdy spokojen nebudu, nedokážu to, ale velmi mě těší, že se neustále posouvám dopředu. Jsem na této trati již potřetí a dnes jsem jel zdaleka svoje nejrychlejší kola. Vím, na čem pracovat a věřím, že do Paříže 2024 budu odjíždět jako favorit na medaili.

Úvodní den MS shrnul také reprezentační trenér Lukáš Petr: „Na časovku se naši oba závodníci těšili, a tak jsme byli zvědaví, co ze sebe dokáží vymáčknout. Patrik předvedl svá životní maxima ve wattových výkonech a dokázal tak, že má aktuálně životní formu. Soupeři jsou ale natolik kvalitní, že i tento vynikající výkon medaili nepřinesl a Patrik obsadil velmi hezké páté místo. Roman srdnatě bojoval pro tříkolky s náročnou tratí a od medaile ho dělila jediná příčka. I když dnes cenný kov neodvážíme, musím oba kluky za přístup k závodu a předvedené výkony pochválit.

Pro dalšího z Čechů Iva Koblasu v kategorii C2 byla časovka náročnější než před týdnem v Quebecu a jeho výsledný čas znamenal pro českého reprezentanta “jen” 10. místo. I přesto, že umístění v top ten mezi světovou elitou není žádná ostuda, tak Ivovy cíle byly jednoznačně vyšší. Poslední ze čtyř Čechů Michal Stark zajel časovku na 16. místě.

Sobotní program MS pokračoval závodem s hromadným startem kategorií handbiků H a tricyklů T. V něm se včera představili Patrik Jahoda a Roman Šejna.

Hned v 8 ráno jsme se těšili na Patrika Jahodu (MH1). V Baie-Comeau jsme si mohli všímat vyššího počtu diváků – možná i proto, že začal víkend, tak jsme podél trati sledovali četné skupinky místních fanoušků. Patrik odjel svůj silniční závod na výbornou. Čtvrtým místem, které rovněž znamenalo umístění v první polovině startovního pole, Patrik jako první z členů české výpravy zakončil Kanadskou misi a do ČR se určitě bude vracet spokojený. „Do silničního závodu jsem nastupoval s vědomím, že můžu jen překvapit. Vedoucí trio se odpoutalo v prvním kopci a já se ani nepokoušel je stíhat. V současnosti to opravdu není reálné. Zbyl na mě souboj pouze o čtvrté místo s tradičním soupeřem, Finem Polvim. Fin má ve stoupání výhodu, takže na rovnějších úsecích jsem neodtáhl ani metr a šetřil jsem síly do rozhodujícího stoupání. V prvním kole mi Fin v kopci ujel o půl minuty, ale byl jsem schopen ztrátu smazat. V druhém kole mi Fin v kopci už nedokázal ujet a já si začal věřit do posledního kola. Při nájezdu do kopce v posledním kole, se Fin snažil vytvořit rozhodující náskok, ale vzdálil se maximálně na 5 metrů a naopak já ho začal strojovým tempem dojíždět. V polovině kopce jsme byli vedle sebe a na vrcholu jsem měl už 30 vteřin náskok, který se mi povedlo udržet až do cíle. Bylo to sice pouze 4. místo, ale mám z toho tentokrát radost!“ Hodnotil svůj závod Patrik.

Dařilo se i Romanovi Šejnovi v silničním závodě tricyklů (kategorie MT1). Roman, stejně jako Patrik, zakončil mistrovství světa v Kanadě 4.místem, když dorazil do cíle v čase 1:06:37. Na Romanovi bylo v cíli jasně vidět, že na závodním okruhu v Baie-Comeau skutečně nechal duši. S jeho výkonem byl spokojený i jeho trenér Luboš Jirka: „Dnes jel Roman velmi dobře pozičně a snažil se držet celý závod s těmi nejlepšími, nicméně nakonec po urputném boji skončil na skvělém 4.místě!

Roman Šejna s Patrikem Jahodou mají vrchol sezóny 2022 za sebou a pomalu již vyhlíží plány na následující rok. Výkony obou borců shrnuje také reprezentační trenér para-cyklistů Lukáš Petr takto: „Krásný sportovní zážitek nám připravili dnešní silniční závody kategorií MH1 a MT1. Patrik předvedl výborný taktický výkon, který mu vynesl čtvrtou příčku. Svého největšího rivala naprosto zlikvidoval strojovým tempem v posledním stoupání a mírný náskok udržel až do cíle. Roman na tříkolce předváděl jízdu na hranici rizika, kdy každou zatáčkou projel po dvou kolech. Tímto riskantním způsobem si zajistil rovněž bramborovou medaili.

V neděli se pak dozvíme výsledky ze závodu s hromadným startem kategorií C, kde nastoupí Ivo Koblasa a Michal Stark.

Výsledkový servis (MS Baie-Comeau, časovka, 11.a 12. 8.2022):

MH1:

1. CORNEGLIANI Fabrizio (ITA), 47:41.46
  2. DU PREEZ Nicolas Pieter (RSA), 48:54.82 (+1:13.36)
  3. HORDIES Maxime (BEL), 50:17.03 (+2:35.57) … 5.JAHODA Patrik (CZE), 52:33.31 (+4:51.85)

MT1:

1. FARRONI Giorgio (ITA), 37:31.02
  2. CLEMENT Nathan (CAN), 38:50.49 (+1:19.47)
  3. GARCIA ABELLA Gonzalo (ESP), 39:30.04 (+1:59.02) … 4.ŠEJNA Roman (CZE), 42:43.16 (+5:12.14)

MC2:

1. VROMANT Ewoud (BEL), 26:37.97
  2. LEAUTE Alexandre (FRA), 26:52.62 (+14.65)
  3. HICKS Darren (AUS), 27:04.88 (+26.91) … 10.KOBLASA Ivo (CZE), 28:47.14 (+2:09.17) … 16.STARK Michal (CZE), 33:48.72 (+7:10.75)

Výsledkový servis (MS Baie-Comeau, silniční závod, 13.8.2022):

MH1:

1. HORDIES, Maxime (BEL), 1:16:26
  2. CORNEGLIANI, Fabrizio (ITA), 1:16:31 (+00:05)
  3. DU PREEZ, Nicolas Pieter (RSA), 1:17:42 (+01:16) … 4.JAHODA Patrik (CZE), 1:27:25 (+10:59)

MT1:

1. FARRONI, Giorgio (ITA), 1:00:20
  2. CLEMENT, Nathan (CAN), 1:01:42 (+01:22)
  3. GARCIA ABELLA, Gonzalo (ESP), 1:02:56 (+02:36) … 4.ŠEJNA Roman (CZE), 1:06:37 (+06:17)

Autor článku: csc-admin csc-admin