Paracyklistika

Ivo Koblasa se na MS v dráhové para cyklistice blýskl 4. místem ve scratchi!

Ve dnech 20.-23.října 2022 proběhlo ve Francii MS ve dráhové cyklistice handicapovaných. Českou republiku reprezentoval jediný sportovec – Ivo Koblasa z kategorie MC2.

Pro Iva bylo mistrovsví světa důležitým vrcholem dráhové sezóny, protože za 2 roky se na olympijském „Vélodrome de Saint-Quentin-en-Yvelines“ pojede dráhový závod v rámci paralympijských her „Paris 2024“, kam se Koblasa nejen že chce probojovat, ale také získat vytoužený cenný kov.

Koblasa hlásil před odjezdem na MS dobrou formu a to i přes to, že neměl možnost trénovat na dřevěné dráze ve Vídni, kam se pravidelně jezdil připravovat – tato dráha byla bohužel zbourána. Hned po prvních trénincích na olympijském velodromu na předměstí Paříže bylo zřejmé, že Ivovi místní dráha „sedne“.

Ivo byl přihlášený na všechny disciplíny (200m s letmým startem, 1km s pevným startem, stíhací závod na 3km, scratch a omnium) a první závodní den ho čekala ta nejrychlejší – závod na 200m letmo, kde zaznamenal výkon 13.205s a obsadil solidní 9.místo.

Druhý den byl pro Iva velmi důležitý, protože „pevný kilometr“, tedy závod na 1km s pevným startem je jednou ze dvou paralympijských dráhových disciplín. Koblasa jel velmi dobře a zastavil časomíru na 1:16.144 a vylepšil tak jeho vlastní český rekord! Tento čas mu stačil na velmi slušné 8.místo.

V sobotu byl na cyklisty kategorie C2 připraven start do další paralympijské disciplíny stíhací závod na 3 km. Do cíle Ivo dolétl v čase 3:47.472 na celkovém 7. místě, v novém českém rekordu! Ivův osobní manažer Ivo Koblasa starší okomentoval stíhací závod takto: „Ivo po 9. místě v letmých 200 metrech a 8. místě v 1 km nastoupil do tohoto závodu s časem a těmi nejlepšími soupeři pln odhodlání opět nedat svoji kůži zadarmo. Realizační tým byl plný očekávání výsledného času, protože poprvé od zahájení Ivovy cyklistické kariéry nemohl testovat Ivovu formu na dřevěné dráze, srovnáním byla jen změna tréninkového modulu se zaměřením na stíhací závod a silniční časovku. Po tvrdých tréninkových dávkách za motocyklem na brněnském 400m dlouhém betonovém oválu měl Ivo plán umístění do 8. místa. Po startu Ivo uháněl, jako o život a nedal nic zadarmo svému soupeři z Velké Británie. Tento výsledek, ale především zlepšení vlastního rekordu Iva potvrzuje, že realizační tým zvolil správnou cestu v realizaci úspěšného vystoupení Iva na paralympiádě v silniční časovce a stíhacím závodě, která se bude konat na tomto velodromu.

To nejlepší si ale náš elitní cyklistika schoval na konec! Poslední soutěžní den byla na programu scratch – tedy závod s hromadným startem. Není žádným tajemstvím, že se Ivo v závodech s hromadným startem cítí velmi dobře, a to jak na dráze, tak na silnici. Po takticky velmi dobře zvládnuté bitvě zakončil Koblasa své působení ve Francii úžasným čtvrtým místem! Mimořádný úspěch české dráhové paracyklistiky shrnuje Ivo Koblasa starší následovně „Od prvních metrů závodu se tvrdě bojovalo o první pozice v pelotonu, nástup stíhal nástup, které si Ivo hlídal. Ve 20. okruhu nastoupil Francouz (Leaute) s Australanem (Hicks) a povedlo se jim odjet o jedno kolo. Na tento útok zareagoval ve 35. kole Ivo společně se Španělem (Eckhard) a odjeli z hlavního pole. Postupně zvyšovali svůj náskok a jen těsně nedojeli hlavní peloton o kolo. Cílem prolétl nejrychleji Francouz na druhém místě Australan, třetí místo vybojoval Španěl. Ivo ve skvělém závodě vybojoval neuvěřitelné 4. místo, za sebou nechal celou světovou špičku nejlepších cyklistů své kategorie. Ivův životní úspěch na olympijské dráze ve Francii je výsledkem Vaší podpory Iva, bez které bychom společně tohoto úspěchu nedosáhli.

V celkovém pořadí Omnia se Ivo Koblasa umístil na 7. místě.

Za povšimnutí stojí také výkon fenomenálního Francouze Alexandre Leauteho (rovněž kategorie MC2), který vyhrál všechny disciplíny a z MS si odváží jen těžko uvěřitelných 5 zlatých medailí, tedy 5 titulů mistra světa. Leaute k tomu přidal ještě 3 světové rekordy. To vše ve svých čerstvých 22 letech.

Vystoupení Iva Koblasy okomentoval také reprezentační trenér paracyklistiky Lukáš Petr. „Ivo vstoupil do šampionátu letmou dvoustovkou, při které předvedl svůj standardní výkon, který mu vynesl devátou příčku. Byl to dobrý začátek, po delší závodní pauze, se dostat opět do závodního rytmu a psychické pohody. To se projevilo druhý den šampionátu, když Ivo posunul svůj český rekord v 1 km s pevným startem o dvě setiny. Stoupající pohoda se naplno projevila třetí den a opět posunutí českého rekordu ve stíhacím závodě, tentokráte už o celou vteřinu, což znamenalo sedmé místo. Třešničkou na dortu byl ale závod s hromadným startem, scratch. Tato disciplína je vždy trochu loterie a při skloubení trochu štěstí, dobrého taktického výkonu a výborné sportovní formy se Ivovi povedl dlouho nevídaný výsledek a ve scratchi obsadil vynikající čtvrtou příčku. Gratuluji Ivovi k povedenému šampionátu.