Cyklokros

K cyklokrosové reprezentaci se vrací Petr Klouček

K cyklokrosové reprezentaci se vrací Petr Klouček

Neúspěchy českých cyklokrosařů v poslední době by měl pomoci zlepšit trenér Petr Klouček. K české reprezentaci se po jedenáctileté přestávce vrací čtyřiašedesátiletý odborník a bude od 1. dubna zastávat funkci šéftrenéra. Trenérský tým spolu s ním budou tvořit Petr Dlask v pozici trenéra a Michal Bednář jako asistent.

Petr Klouček je nejúspěšnější trenér historie českého cyklokrosu. Za jeho  působení u reprezentace v letech 1998-2010 byl spolu s Milanem Chrobákem a Antonínem Ungermanem u zisku 22 medailí na mistrovství světa, z toho osm ze dvou světových šampionátů v Táboře v letech 2001 a 2010.

„Jsem rád, že se vrací trenérská legenda na funkci šéftrenéra cyklokrosové reprezentace. Na obnovenou spolupráci se moc těším a věřím, že to povede k lepším výsledkům našich reprezentantů,“ řekl viceprezident Českého svazu cyklistiky a šéf cyklokrosové komise Petr Balogh.

 „Budu mít funkci šéftrenéra, ale pracovat budeme dohromady, jen tak se dá posunout dále. Já osobně si myslím, že v republice cyklokrosu v současné době nejvíce rozumí zcela jistě Petr Dlask. Pochopitelně nezná vše, a proto je potřeba spojit síly a skloubit vše ku prospěchu cyklokrosu jako takového,“ prozradil Petr Klouček s tím, že bude objíždět závody Světového poháru. „Když to půjde, tak u toho chci co nejvíce být. Závody jsem objížděl často i v minulých letech, jen v posledním roce pro koronavirovou pandemii jsem jich tolik neviděl,“ pokračoval Klouček.

Při svém minulém úspěšném působení u české reprezentace byl znám svým postojem k mladým jezdcům s nimiž neúnavě objížděl závody v zahraničí.  „Nyní díky tomu, kolik je v kalendáři závodů SP pro mladé a množství závodů doma, tak těch možností jezdit na další závody s mladými asi tolik nebude. Ale kolem Vánoc a když to jen trochu půjde, tak na to chci navázat. Generace Štybarů, Šimůnků, Bínů, Paprstků a dalších na tom vyrostla,“ naznačuje.

A také má vzkaz svým trenérským kolegům.„Rád bych našim trenérům na silnici a v cross country, hlavně mládeže, chtěl vzkázat, aby se  podívali na současnou světovou cyklistiku, kde všechny ty hvězdy začínaly. Mathieu van der Poel, Wout Aert, Julian Alaphilippe, Thomas Pidcock, to jsou všichni původem cyklokrosaři a cyklokrosu se věnují stále. Ale nemusíme chodit daleko – to samé platí o Štybarovi, či naposledy i v případě současného silničního šampiona Adama Ťoupalíka. Proto nevím, proč se cyklokrosu někteří brání,“ zdůraznil Petr Klouček.

“Já toto rozhodnutí cyklokrosové komise jen vítám. Vidím v tom především posílení trenérského týmu u reprezentace, Petr Klouček díky svým zkušenostem a předchozím výsledkům bude jistě přínosem. Očekávám od toho ale i lepší spolupráci s oddíly a kluby. Věřím, že by to mohlo přinést lepší výsledky našich jezdců na mezinárodním poli a návrat našeho cyklokrosu tam, kde ještě v nedávných letech byl,” řekl k této změně prezident ČSC Petr Marek.

FOTO Jaroslav Cícha

Autor článku: Jaroslav Cícha