Silnice

Hirtova fantazie: vyhrál královskou etapu Gira!

Hirtova fantazie: vyhrál královskou etapu Gira!

Český reprezentant Jan Hirt si připsal nejcennější výsledek dosavadní kariéry. Z úniku vyhrál po famózním výkonu královskou 16. etapu Giro d´Italia a v průběžném pořadí poskočil na skvělé deváté místo!

„Byl to můj plán. Chtěl jsem jít do úniku a zajet nějaký pěkný výsledek. Vždy, když se jede Mortirolo, tak se těším,“ řekl Hirt po 202 km dlouhé etapě s třemi vrchařskými prémiemi první kategorie a celkem 5250 nastoupanými metry.

Cyklista belgické stáje Intermarché-Wanty-Gobert před třemi lety v královské etapě na Giru rovněž s přejezdem přes Mortirolo obsadil druhé místo, když v souboji vedoucí dvojice nestačil ještě coby člen Astany v závěrečném spurtu na Itala Cicconeho. Dnes si vše vynahradil a navázal na krajany Jána Svoradu, Jana Hrušku, Romana Kreuzigera a Josefa Černého, kteří mají na kontě alespoň jednu vyhranou etapu na Giru.

„Ale byly tam i nějaké těžké momenty. Nejdřív, když se naše skupina rozdělila a museli jsme se dotahovat zpátky,“ narážel na těžkou práci při dojíždění vedoucí skupiny při výjezdu na Mortirolo. „V závěrečném stoupání jsem měl zase technické problémy. Neřadilo mi dobře kolo, přeskakoval řetěz. Pak mě ve sjezdu dolů chytaly křeče. Strašně jsem trpěl, ale moc jsem to vítězství chtěl. Bojoval jsem do úplného konce,“ prozradil 31letý český vítěz.

V závěrečném stoupání dne na vrchol Santa Cristina nejdříve Hirt setřásl Valverdeho s Carthym, deset kilometrů před cílem se dotáhl k Nizozemci Arensmanovi a vydali se stíhat vedoucího Němce Kämnu. Brzy ho dojeli a Hirt zanedlouho zavelel k rozhodujícímu ataku. Dva kilometry pod vrcholem a osm kilometrů do cíle.

Metr za metrem získával k dobru cenné vteřinky a v závěrečném nebezpečném sjezdu za deště do cílového města Aprica už si náskok pohlídal. Cílem projel sám, chytil se nevěřícně za hlavu a pak jeho ruce vyletěly radostí vzhůru. Po fantastickém výkonu vybojoval životní výsledek. A jisté je, že si už tímto prvenstvím, celkovým vystoupením na Giru nebo triumfem na závodě Kolem Ománu vyjel smlouvu na příští roky. Ať už po sezoně končící kontrakt prodlouží ve stávajícím belgickém týmu, nebo bude vybírat z jiných nabídek.

FOTO: Intermarché-Wanty-Gobert

Autor článku: Admin