Cyklokros

Zemanová skončila na MS sedmá

Zemanová skončila na MS sedmá

Teprve osmnáctiletá Kristýna Zemanová vybojovala na světovém cyklokrosovém šampionátu v americkém Fayetteville zatím nejlepší český výsledek, když v kategorii žen do 23 let skončila na sedmém místě. Závodu dominovaly Nizozemky, které obsadily kompletně stupně vítgězek v pořadí Puck Pietersová, Shirin van Anrooijová a Fem van Empelová.

Již před startem byla tato trojice z elitní desítky světového žebříčku pasována do role jasných favoritek a to splnila. Po startu se vepředu rychle vytvořila skupina šesti závodnic, v níž byly kromě medailistek Francouzsky Fourquenetová a Burquierová a také Schreiberová z Lucemburka, nejmladší ve startovním poli sedmnáctiletá Zemanová byla ve druhé skupině.

Ve druhém kole tvrdě zaútočila mistryně Evropy van Anrooijová a s ní udržela krok Pietersová a poté jela dvojice van Empelová a Burquierová, ale van Empelová se rychle na vedoucí duo dotáhla. Po dvou třetinách závodu mělo trio v oranžových trikotech již jasný náskok, ale taktizovalo.

Pietersová se pokoušela nastupovat neustále, ale van Emplelová, vítězka dvou závodů SP, se jí bez problémů držela, dotáhnout se dokázala i van Anrooijová. Rozhodlo se v posledním kole, kde na mezi podruhé van Empelová zaváhala a Pieterová toho využila a zdálo se, že si jede pro jasné vítězství. Nakonec ale o něj musela tvrdě bojovat ve spurtu s van Anrooijovou a zlato uhájila jen o centimetry, Zemanová o sedmé místo ve spurtu předčila Američanku Munroovou.

V závodu juniorů byl horkým favoritem David Haverdingsem z Nizozemí, který byl v celé sezoně jasně nejlepší. Dnes mu však nepřálo štěstí, ve druhém kole jej potkaly technické potíže, propadl se až do poloviny třetí desítky a stíhací jízdy, když předjížděl jednoho soupeře za druhým jej posunula jen na deváté místo.

To samé potkalo i našeho Ondřeje Novotného, který hned v samém začátku závodu zamotal řetěz. Třináctý muž světového žebříčku Václav Ježek měl sice dobrý start, v prvním kole se držel v elitní desítce, ale pak na soupeře nestačil a pořadím se propadal, přesto skončil z českého tria nejlepší, ale až na osmnácté pozici. O dvě místa za ním skončil mistr republiky František Hojka.

V závěru třetího kola trochu poodjeli soupeřům Brit Smith a Belgičan Aaron Dockx, ale rychle je dostihli Lequet z Francie a Švýcar Christen. V následujícím okruhu odpadl Lequet a na tři medaile zůstali tři uchazeči, kteří spolu vjeli bok po boku do závěrečného 3,2 km dlouhého okruhu. Přestože si zkoušeli nastupovat, tak přijeli spolu až do cíle a rozhodoval závěrečný spurt. V něm měl nejvíce sil švýcarský jezdec, který vyhrál před Dockxem a Smithem.

Výsledky:

Junioři:

1. Christen (Švýc.) 43:11, 2. Dockx (Belg.), 3. Smith (Brit.) oba +1, 4. Lequet (Fr.), 5. August (USA) oba +20, 6. Vandenberghe (Belg.) +33, …18. Ježek +1:11, 20. Hojka +1:33, 30. Novotný (všichni ČR) +3:24.

Ženy U23:

1.Pietersová 46:27, 2. vaan Anrooijová stejný čas, 3. van Empelová (všechny Niz.) +12, 4. Bouquierová +39, 5. Fouquenetová (obě Fr.) +1:26, 6. Schreiberová (Luc.) +1:49, Zemanová (ČR) +2:15.

FOTO Petr Dlask

Autor článku: Jaroslav Cícha