Dráha

Zažij dráhu! Společný projekt ČSC a FTVS

Zažij dráhu! Společný projekt ČSC a FTVS

Patříte mezi milovníky cyklistiky, trávíte v sedle volné chvíle, závodíte a chcete se posunout dále? Nejen výkonem, ale rádi byste získali také nové poznatky, zkušenosti od profesionálů a odborníků? Učit se sport není ostuda! Naopak, pojďte se školit od těch nejlepších. Proto Fakulta tělesné výchovy a sportu ve spolupráci s Českým svazem cyklistiky a dalšími partnery připravila projekt „DO SEDEL“. Seriál vzdělávacích kurzů pro zájemce o studium v oboru cyklistika se zaměřením na praxi. Novinkou je denní kurz dráhové cyklistiky. 

KURZ DRÁHOVÉ CYKLISTIKY – zažij dráhu! 

Chcete se naučit základům jízdy na dráze?

Kdy? 17. 4. 2024

Kde? Velodrom Motol 

S kým?  S trenérem ASC Dukla Praha Lukášem Thunem, Svatoplukem Henkem (Český svaz cyklistiky), Hanou Topolovovou (FTVS UK) 

Program 

9.30 hod. – 11.30 hod. 

– historie dráhové cyklistiky

– základy teorie

– dráhová kola – technické okénko

12.00 hod. – 15 hod. 

– praxe na velodromu – vedená lekce 

– individuální jízdy 

Co se naučíte a dozvíte? 

Cílem je přiblížit vám dráhovou cyklistiku, předat letité profesionální zkušenosti a představit krásu tohoto sportu. Získáte technické dovednosti a schopnosti, které pak dále můžete uplatnit i na silnici

Jízda na dráze je komplexní dovedností, která rozvíjí všechny cyklisty bez ohledu na disciplíny. Přes zimu na motolské dráze trénují nejen dráhové, ale i silniční či MTB týmy. 

Dráhová cyklistika je základ!

Zeptali jsme se: Lukáše Thuna, trenéra ASC Dukla Praha

Lukáši, pro koho je z tvého pohledu kurz vhodný?

Kurz je vhodný pro každého nadšence, který se zajímá o cyklistiku. Dráhové odvětví není tak dostupné jako další sekce cyklistiky, je vázané na velodrom. Proto kurz přibližuje všem lidem pohled na cyklistiku, která má ve světě dvou kol svou krásnou historii, atraktivní současnost i jistou budoucnost.  

Je dráhová cyklistika základem pro každého cyklistu a pomůže v rozvoji techniky?

Jednoznačně ano. Dopomáhá k tomu bezpečné prostředí bez dopravy, což nejvíce ocení mladší kategorie a jejich rodiče. A s technikou souvisí pevný převod na zadním náboji, který nutí dráhaře šlapat na bicyklu tzv. kulatě, ovládání kola a orientace na dráze atd.    

Co se na kurzu zájemci dozví a naučí?
Seznámí se se specifikací dráhové cyklistiky, s její historií a vývojem, soutěžemi a výkony, současným závodním materiálem, tréninkem atd. Naučí se jezdit na dřevěné kryté dráze ČSC, což dokazuje 100% úspěšnost předchozího kempu studentů a nadšenců cyklistiky.    

Řekli o projektu:

Hanka Topolovová (FTVS UK)

„Cyklistických kempů je na trhu mnoho, přidanou hodnotou projektů FTVS UK je edukativní část, účast odborníků a možnost se posunout v oblasti cyklistiky dále, získat nové poznatky a zkušenosti od profesionálů v různých souvislostech spojených s cyklistikou. Díky tomu lze analyzovat možné chyby, kterých se při jízdě dopouštíte. Nespornou výhodou je rovněž příležitost využít osobní konzultace.“ 

Martin Dvořák (Český svaz cyklistiky)

„Český svaz cyklistiky se dlouhodobě snaží zapojovat do projektů, které mají smysl, přesah a pomáhají rozvíjet cyklistiku na všech možných úrovních. Jako nejvyšší cyklistická instance v ČR vidíme velký potenciál právě v propojení se s FTVS UK. Věříme, že společně můžeme účastníkům kurzu doručit kvalitní, odborné vzdělávání od předních zástupců v jednotlivých oborech.“

Více informací zde ZDE

Kontaktní osoba: Hanka Topolovová, hana.topolovova@ftvs.cuni.cz

Autor článku: Admin