Silnice

Závod míru nejmladších startuje již 5. května

Závod míru nejmladších startuje již 5. května

Již 47. ročník Závod míru nejmladších, který se jede zároveň jako Memoriál Zdeňka Sendlera staršího, bude opět velkou přehlídkou nadějného cyklistického mládí. Kromě domácí špičky se představí i skvělá zahraniční konkurence. Pětietapový závod se uskuteční od 5. do 7. května.

Z mladých českých jezdců může startovat 36 kadetů dle pořadí Českého poháru, po třech závodnících mohou nominovat pořadatelé z Favoritu Brno a Cykloklubu Jevíčko a tři vybraní starší žáci ročníku 2009. Zbytek startovního pole vytvoří zahraniční týmy – reprezentace zemí, klubové celky a smíšené týmy, vždy šestičlenné.

“Poprvé v historii závodu budou na startu závodníci z patnácti zemí v kompletních šestičlenných sestavách. Celkem 28 týmů což je dohromady 168 jezdců. A máme také jednu velmi zajímavou novinku, druhá etapa má dojezd na kopci na Zálesí, kde je posledních 200 metrů stoupání 15,4 procenta,“ řekl ředitel závodu Antonín Dostál.

Domácí cyklisté myslí opět velmi vysoko a chtějí navázat na úspěchy svých předchůdců. V roce 2016 vyhrál Karel Vacek, po něm Dán Frederik Wandahl, následující ročník ovládl Mathias Vacek, v roce 2019 byl nejlepší Henrik Pedersen z Dánska, rok poté Adam Seeman. V loňském ročníku triumfovali belgičtí jezdci, kteří obsadili prvních pět míst a zvítězil Aless de Bock, z Čechů byl nejlepší na desátém místě Štěpán Zahálka.

Program 47. ročníku Závodu míru nejmladších:

5. května:

1. etapa – prolog

2. etapa (81,9 km)

6. května:

3. etapa (22,5 km)

4. etapa (81 km)

7. května:

5. etapa – časovka na (15 km).

Autor článku: Jaroslav Cícha