Dráha

Vrcholem zimní dráhové sezóny bude Maxbike Mistrovství Planety

Vrcholem zimní dráhové sezóny bude Maxbike Mistrovství Planety

Skvělá cyklistika, bouřlivá atmosféra, perfektní výkony a emoce co by se daly krájet, tím vším je vždy před Vánoci naplněn náš jediný cyklistický dřevěný ovál. 

Hlavní program dráhových závodů, které píší už svůj dvanáctý ročník odstartuje na motolském velodromu v sobotu 9. prosince finálovou jízdou mistrovství republiky ve stíhačce družstev elitních mužů na 4km. První čtyři mistři tedy budou známí po něco málo více než čtyřech minutách. 

A ve vysokém nasazeném tempu se bude v programu pokračovat. Mistrovství republiky se odehraje ve všech věkových kategoriích v atraktivním závodě – poslední máte padáka – tedy eliminaci. Vylučovat až do posledního souboje se bude postupně od nejmladších žáků a žákyň až po elitní kategorii mužů a žen. Mezi těmi odstartuje i loňská světová juniorská šampionka Bára Němcová.

Prvním doprovodným programem bude cca v 16:30 vložený závod nejmenších dětí na odrážedlech a malých kolech. Maminky se nemusí bát, pojede se po chodníčku, klopení si děti nechají na později a všechny se dostanou na stupně vítězů a vyhrají cenu. I ti největší šampioni vždy nějak začínali, rozzářené tváře za to stojí a roztleskají diváky.

Náš respekt si bezesporu vydobyde i exhibiční jízda tandemu s hendikepovaným nevidomým cyklistou. Možná si uvědomíme, jak malé problémy řešíme.

Mistrovství Planety se dále odehraje také v kategorii hobby open v team sprintu a individuální jízdě na 200m s letmým startem. Nejen že závod bude mezinárodní, přihlásil se tým z Polska, ale tyto souboje budou okořeněny účastí mistrů světa, této kategorie cyklistů.  Tým sprint mužů a sprinterka Zuzana Rychnovská získali své duhové dresy letos na MS v Manchesteru a představí se v nich v Motole.

Nejpopulárnějším doprovodným bodem programu je vždy planetární mistrovství mechaniků v dovednostní soutěži. Muži, ale i několik statečných žen si z dráhovky vymontuje přední a zadní kolo, sundají převodník a celé to rozloží na chodníčku. Po výstřelu musí celý speciál složit a objet na něm jedno kolo tak aby se nerozpadl. Vítěz dostává mistrovskou planetární zástěru, v níž je povinen startovat na všech závodech v této kategorii celý rok. 

Vrcholem sportovního programu bude pro ženy mistrovství republiky v bodovačce, kde se po loňské pauze vyplněné mateřskými povinnostmi (na Planetě ovšem startovala mezi mechaniky) představí exmistryně světa v této disciplíně Jarmila Machačová. Petra Ševčíková má letos za sebou premiérovou a velmi úspěšnou účast v Track Champions League a mezi ženami k velké radosti diváka dorostla solidní konkurence. Při společném startu s juniorkami se dá očekávat super závod.

Závěr Planety pak obstará asi nejočekávanější řež o titul mistrů republiky v madisonu mužů. Po dlouhých letech se tento závod pojede na krátké dráze v Motole a bojovat možná i účast na olympiádě v něm budou dva asi nejvíce favorizované týmy reprezentantů: Denis Rugovac/Jan Voneš a na dráhu se po delší době vrací závodníci Caja Rural – Seguros RGA Daniel Babor/Tomáš Bárta, ale kdo ví, třeba to dopadne celé jinak, americké dvojice jsou dech beroucí drama a vysoká škola techniky a strategie.

Není k dispozici žádný popis fotky.

Poslední mistři republiky právě z madisonu budou na Planetě dekorováni cca ve 20:45. Následuje tombola, v níž si diváci mohou vyhrát skvělé trofeje. Po celou dobu závodu je zajištěno bohaté občerstvení, které tradičně připravují maminky mladých dukláků, k pití bude vynikající únětické. Vstupné je dobrovolné a výtěžek z něj, tomboly i občerstvení putuje kompletně na konto duklácké přípravky, každé Vaše vypité pivo tedy pomůže rozvoji cyklistiky u nás! 

AUTOR: Josef Kratina

FOTO: Jan Brychta

Autor článku: Admin