Cyklokros

V Mladé Boleslavi v úterý odstartuje TOI TOI Cup

V Mladé Boleslavi v úterý odstartuje TOI TOI Cup

Úvodním podnikem v Mladé Boleslavi odstartuje v úterý 28. září seriál závodů Toi Toi Cupu v cyklokrosu. Toi Toi Cup zahrnuje tentokrát šest závodů, tedy o jeden méně než v minulé sezoně, ale všechny závody jsou zařazené do kategorie C2 kalendáře Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Vítěz bude znám nejpozději 11. prosince, kdy je v Jičíně na programu poslední podnik série. Vítězství bude obhajovat domácí jednička posledních let Michael Boroš z ČEZ Cyklo Team Tábor.

Po minulé sezoně, poznamenané koronavirovou epidemií odstartuje i tu nadcházející závod v Mladé Boleslavi, který se jezdí od roku 2012 na stejné trati. “Někdo možná říká, že je lehká, ale každopádně si myslím, že je fyzicky náročná, ať je jakékoliv počasí. K dnešku máme přihlášeno 320 závodníků z osmi zemí,” uvedl na dnešní tiskové konferenci v Praze ředitel mladoboleslavského závodu Antonín Ungerman.

Po úvodním závodu se 53. ročník poháru pojede dál na okruzích v Hlinsku (2. října), Slaném (9.-10. října), Rýmařově (16. října), Veselí nad Lužnicí (17. listopadu) a vyvrcholí v Jičíně. Ten nejdůležitější závod na domácích tratích se pojede ale až v roce 2022, kdy se 8. ledna v Kolíně budou rozdělovat medaile na mistrovství ČR, ale tento závod již není součástí Toi Toi Cupu. Ještě předtím přivítá tradičně Tábor celou světovou elitu na podniku Světového poháru, který se pojede 14. listopadu.

“Letos přináší Toi Toi Cup jednu novinku, a to ve Slaném, kde bude tamní závod zároveň součástí Evropského poháru. Ten vzniká s cílem znovu cyklokros nastartovat tam, kde má tradici a kde se jezdí, ale zároveň potřebuje pozvednout. Tedy například ve Francii, Portugalsku, severní Itálii a dalších místech tak, aby mladí dostali nový impulz,” vysvětlil předseda komise cyklokrosu ČSC Petr Balogh.

Celkový vítěz domácího poháru získá i tentokrát 30.000 korun, nejlepší žena si odnese 14.000. Boroš touží završit vítězný hattrick. “Věřím, že jsem na sezonu připraven dobře. Tvrdě jsme dřeli, tak uvidíme na závodech, jak se to projeví, hlavně pak na té mezinárodní scéně. Ale věřím, že to bude dobré,” prohlásil Boroš.

Domácí cyklokrosový kalendář:

Toi Toi Cup:

28. září: Mladá Boleslav,

2. října: Hlinsko,

9.-10. října: Slaný,

16. října: Rýmařov,

17. listopadu: Veselí nad Lužnicí,

11. prosince: Jičín

Mistrovství ČR:

8. ledna 2022: Kolín (není součástí Toi Toi Cupu)

Světový pohár:

14. listopadu: Tábor

Autor článku: Jaroslav Cícha