Silnice

V Jevíčku se pojede o medaile i o olympiádu 

V Jevíčku se pojede o medaile i o olympiádu 

Domácí vrchol silniční sezony, společný šampionát českých a slovenských jezdců, se rychle blíží. O medaile v časovkách i silničních závodech se bude bojovat v Jevíčku a okolí ve dnech 20. – 23. června. Kromě domácích medailí bude šampionát pro naše jezdce i velice důležitým ohledně nominace na olympijské hry v Paříži, kde ČR bude moci reprezentovat pouze jeden závodník. 

Na startu pochopitelně bude prakticky kompletní česká, ale i slovenská špička závodníků i závodnic. Titul mezi muži v silničním závodu bude obhajovat Mathias Vacek (Lidl-Trek), který je zároveň nejžhavějším kandidátem na nominaci pro olympijské hry. Ale těch, co myslí na nejvyšší příčky, je rozhodně více.  

Ze závodníků působících v elitních zahraničních týmech se dále představí mj. jeho bratr Karel Vacek (Burgos BH), Pavel Bittner (Team dsm-firmenich Post), Tomáš Bárta, Michal Schlegel, Daniel Babor (vš. Caja Rural – Seguros RGA), Michael Kukrle (Felbermayr Simplon Wels), Petr Kelemen (Tudor), Milan Kadlec a Adam Seeman (oba Development Team DSM firmenich PostNL) a další. Z českých jezdců působících v domácích týmech by měli tvořit závod zejména cyklisté dvou nejsilnějších stájí ATT Investments a Elkov Kasper. 

Mezi ženami bude obhajovat titul Jarmila Machačová (Dukla Praha), ale chybět nebude ani loni druhá Kristýna Burlová (Lifeplus – Wahoo), či třetí Nikola Bajgerová (Mat Atom Deweloper Wrocław). Své silniční kvality jistě bude chtít potvrdil medailista z MS v cyklokrosu Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team MB). 

V časovkách před rokem obsadili stupně vítězů Otruba, Kelemen a M. Vacek a pochopitelně patří k favoritům i letos. Obdobně je tomu v případě žen, kde bylo pořadí Eliška Kvasničková (Team Komugi-Grand Est), Burlová a Bajgerová (MAT Atom Deweloper Wrovlaw). 

Program mistrovství ČR a SR: 

20. června – časovky: 

9:00 – juniorky (15,5 km), následně v minutových intervalech ženy a junioři (31 km) 

14:4 – muži U23 (31 km), následně muži Elite (46,5 km)      

22. června – silniční závod jednotlivců juniorek, žen a juniorů: 

10:00 – juniorky a ženy (101,6 km)  

13:00 – junioři (127 km) 

23. června: 

10:30 – muži elite a U23 (203,2 km) 

TEXT Jaroslav Cícha 

Autor článku: Jaroslav Cícha