Cyklokros

V Hlinsku stejní vítězové jako na Holých Vrších

V Hlinsku stejní vítězové jako na Holých Vrších

I ve druhém závodu seriálu TOI TOI Cupu, který se dnes jel v Hlinsku, vystoupili na nejvyšší stupeň mezi elitními ženami a muži stejní jezdci. Domácí převahu potvrdil Michael Boroš z týmu Elkov Kasper a závod žen ovládla maďarská závodnice Banka Kata Vasová, kteří se také pevně usadili na čele průběžného celkového pořadí. To samé platí i o juniorovi Václavu Ježkovi (Brilon Racing team MB).

Hned po startu se při nájezdu do terénu usadili favorité: Michael Boroš, Adam Ťoupalík (Elkov Kasper), Šimon Vaníček (ČEZ Cyklo Team Tábor), zatímco v týdnu druhý Julian Siemons z Belgie byl po nepovedeném staru až ve druhé polovině třetí desítky startovního pole. V závodu na 10 okruhů se rychle mezi nejlepší přidal rychle Marek Konwa z Polska a také dvojice mladíků z ČEZ Cyklo Team Tábor Matyáš Fiala a Václav Dostál. Pořadí se rychle přelévalo a kupředu se posunuli další jezdci kategorie U23 Jakub Říman (AUTO Škoda Ml. a Boleslav) a Patrik Černý (EXPRES CZ – TUFO Team Kolín) a svoji stíhací jízdu začal i Siemons, který po třech kolech byl již třetí, ale za dvojici A. Ťoupalík – Boroš zaostával o půl minuty.

Dvojice vepředu spolupracovala a její náskok postupně narůstal. Po osmi kolech již měla k dobru jednu minutu na třetího Siemonse, pak jezdil osamoceně Vaníček a za ním Konwa spolu s Římanem. O vítězi se prakticky rozhodlo v devátém okruhu, kdy na zrychlení Boroše jeho oddílový kolega nedokázal zareagovat.

“Ani dnes to nebylo lehké, udělali jsme si to poctivé. Byl to o dost lehčí závod jak na Holých Vrších, bylo to rychlé a na suché trati. Zezačátku jsme jeli s Adamem tak, abychom soupeřům odjeli. Já si jel stále své tempo, Adama bolela záda a trochu mu v závěru došly síly. Z mého pohledu to bylo o dost lepší závod,” řekl Michael Boroš.

Od začátku maďarská vicemistryně světa Blanka Kata Vasová ukázala, že po výhře na Holých Vrších si na české tratě přijela pro další triumf. Po úvodních 2600 metrech měla desetivteřinový náskok před českou šampionkou Kristýnou Zemanovou (Brilon Racing team MB).Na tu však dnes zavěsila belgická závodnice Laura Verdonschotová, která po čtvrtém místě na Holých Vrších toužila také po stupních vítězek.

Za nimi se držely rekordmanka v počtu českým mistrovských titulů Pavla Havlíková (Lawi Junior Team), která úvodní podnik seriálu vynechala a bikerka Jitka Čábelická (GAPP System – KOLOFIX MTB Racing Team). Ty si v závěru své pořadí vyměnily a šestá skončila slovenská juniorka Viktória Chladoňová. O stříbru a bronzu se rozhodlo až v závěrečných metrech, o trohu více sil měla Zemanová, takže pořadí dvojice nejlepších kopírovalo pořadí z úvodního dílu. Nejlepší z našich juniorek byla devátá Kateřina Hladíková (Brilon Racing team MB).

“Dneska to bylo úplně něco jiného, příznivé počasí a hodně rychlý závod. Ale bojovala jsem trochu sama se sebou. Na startu jsem trochu zaspala a musela so to dojížděla. Čtyřicet vteřin na Vas není snad tak špatné. S Verdonschotovou jsme se přetahovaly celý závod, obě jsme měly silnější a slabší místa a vzájemně se dojížděly. Vsadila jsem na to, že na louce nahoru ji setřesu, ale dotáhla se dotáhnout a podařilo se mi udělat mezírku až ve sjezdu, bojovaly jsem až do cíle,” řekla Kristýna Zemanová.

Výsledky:

Ženy:

1. Vasová (Maď.) 48:39, 2. Zemanová (Brilon Racing team MB) +41, 3. Verdonschotová (Belg.)  +42, 4. Čábelická (GAPP System – Kolofix MTB Racing Team) +1:44, 5. Havlíková (LAWI junior team) +1:54, 6. Chladoňová (SR) +2:12.

Muži:

1.Boroš 1:00:20, 2. A. Ťoupalík (oba Elkov Kasper) +43, 3. Siemons (Belg.) +1:22, 4. Vaníček (ČEZ cyklo team Tábor) +1:57, 5. Říman (AUTO Škoda Ml. Bol.) +2:10, 6. Konwa (Pol.) +2:39.

Junioři:

1. Ježek (Brilon Racing team MB) 37:48, 2. Novotný (Dukla Praha) +18, 3. Vas (Maď.) +29, 4. Friedel (DK Bikeshop Racing Team) +31, 5. Šumpík (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +31, 6. Samec (GAPP System – KOLOFIX MTB Racing Team) +34.

FOTO Otakar Fiala

Autor článku: Jaroslav Cícha