Úvodní etapu ZMJ vyhrál Nor Nordhagen

Zahajovací etapu 51. ročníku Závodu míru juniorů se startem a cílem v Litoměřicích vyhrál Nor Jorgen Nordhagen, když ve spurtu vedoucí dvojice porazil Američana Andrew Augusta. Nejlepším z českých reprezentantů byl 19. Jan Bittner.

„Byla to na úvod velmi těžká etapa, ale já se ji snažil udělat ještě těžší. Ve stoupáních jsem se cítil skvěle, takže jsem se rozhodl útočit, co to šlo. S Augustem jsme skvěle spolupracovali a vydrželo to až do cíle,“ řekl vítězný Nordhagen.

Do 1. etapy nastoupilo 141 cyklistů z 24 týmů a 21 zemí. Na programu byly dvě vrchařské prémie v Lovečkovicích a Mukařově. Členitý profil způsobil, že velmi brzy startovní pole přestalo být kompaktní, ale právě druhá vrchařská prémie byla pro etapu rozhodující. Ihned po ní, tedy třicet kilometrů před cílem, se k rozhodujícímu úniku rozhodla dvojice Nordhagen, August.

O vítězství v etapě nakonec rozhodl spurt vedoucí dvojice.

Ti dva si to rozdali o prvenství, třetí skončil Dán Philipsen, který s odstupem třiadvaceti vteřin přivedl na bronzové příčce hlavní pole.

Zahálka spadl při rozjíždění

Už před samotným startem přišel trochu šok a velké zklamání pro domácí fanoušky. Odchovanec terezínské cyklistiky Štěpán Zahálka startující v českém reprezentačním výběru měl při rozjíždění velmi nepříjemný pád ve sjezdu v Žitenicích.

Po ošetření a výměně kola ale do závodu stihl tak tak nastoupit. „Štěpán byl pomlácený už z minulého týdne a teď se serval znovu. Nastoupit s takovým hendikepem, to je člověk hodně oslabený. Je to smůla a všechny nás to mrzí. Uvidíme, jak se s tím popere,“ poznamenal k nehodě reprezentantův úspěšný bratr Matěj, který je úřadujícím elitním mistrem republiky a do Litoměřic se přijel na debut mladého Štěpána podívat.

Ten nakonec cílovou páskou projel na 78. místě se ztrátou více než čtyř minut. Nejlepším z domácích jezdců byl devatenáctý Jan Bittner, který přijel v hlavním poli, stejně jako další čtyři Češi. Ostatní nabrali ztráty.

Výsledky – 1. etapa (Litoměřice – Litoměřice, 102,8 km): 1. Nordhagen (Norsko) 2:29:27, 2. August (USA) stejný čas, 3. Philipsen, 4. Frydkjar (oba Dán.), 5. van der Werff (Niz.), … 19. Bittner, 38. Kobr, 49. Faltýnek, 54. Bárta, 55. Šumpík (vš. ČR) vš. stejný čas.

Autor článku: Jan Krůta