UCI

UCI kongres vytyčil cestu do roku 2030, představil i dalšího pořadatele „multi“ šampionátu

UCI kongres vytyčil cestu do roku 2030, představil i dalšího pořadatele „multi“ šampionátu

V rámci konání mistrovství světa v silniční cyklistice 2022 v australském Wollongongu proběhl tradičně i kongres UCI, který je nejvyšším schvalovacím orgánem Mezinárodní cyklistické unie UCI. Českou republiku na kongresu zastupovala generální sekretářka ČSC Jaroslava Krakovičová.

Na programu 191. UCI kongresu byly mezi hlavními body kongresu:

• schválení výroční zprávy za rok 2021, zprávy o činnosti jednotlivých komisí UCI, schválení rozpočtu 2023 a další nezbytné agendy,

• přijetí nového člena UCI a to Bhútánskou cyklistickou federaci, která je již 202 členem UCI,

• představení jednotlivých měst, kterým bylo nově přiděleno pořádání mistrovství světa:

o 2023 a 2024 Mistrovství světa UCI Masters v cyklokrosu: Hamburk (Německo)

o 2024 UCI Gravel World Championships: Vlámský Brabant (Belgie)

o 2024 Mistrovství světa juniorů na dráze UCI: Čína (místo bude potvrzeno)

o 2025 Mistrovství světa juniorů na dráze UCI: Apeldoorn (Nizozemsko)

o 2025 Mistrovství světa v silniční para cyklistice UCI: Ronse (Belgie)

o 2025 Mistrovství světa na dráze UCI: San Juan (Argentina)

o 2025 UCI Gravel World Championships: Nice (Francie)

o 2026 UCI Gravel World Championships: Nannup (Austrálie)

o 2026 Mistrovství světa na dráze UCI: Šanghaj (Čína)

o 2026 Mistrovství světa UCI v silniční cyklistice: Montreal (Kanada)

o 2026 Mistrovství světa UCI v maratonu horských kol: Primiero San Martino di Castrozza (Itálie)

o 2027 Mistrovství světa UCI v cyklistice: Haute-Savoie (Francie)

o 2028 Mistrovství světa horských kol UCI: Leogang (Rakousko).

Francouzský departement Haute-Savoie bude druhým hostitelem mistrovství světa v cyklistice UCI. To první se bude konat příští rok v Glasgow a napříč Skotskem od 3. do 13. srpna 2023. Haute-Savoie má dlouhou historii pořádání velkých mezinárodních sportovní akcí. V regionu se každoročně pořádá více než sto cyklistických akcí všech disciplín.  Haute-Savoie bylo dějištěm několika legendárních mistrovství světa UCI, zejména mistrovství světa UCI v silničním provozu v roce 1980, které vyhrál Bernard Hinault, ale nedávno také mistrovství světa horských kol UCI v letech 2004 a 2022, které se obě organizovaly v Les Gets. Bernard Hinault, který bude hlavním ambasadorem MS, na podiu kongresu pak představil celý organizační výbor a přednesl i zdravici prezidenta Francie Macrona.

Multi disciplínový šampionát v roce 2027 bude zahrnovat 19 MS, což je ještě o 6 více než v roce 2023 v Glasgow.

UCI kongres schválil také strategický plán Agenda 2030 UCI, jehož hlavním cílem je učinit cyklistiku sportem 21. století, učinit ji inkluzivnější a rozvíjet životní styl kolem cyklistiky.

Prezident UCI David Lappartient řekl: “Rád bych poděkoval národním federacím UCI za jejich podporu Agendě 2030. Dokument, který dnes jednomyslně schválili, bude naší „cestovní mapou“ pro nadcházející roky.”

Agenda 2030 klade zvláštní důraz na posílení přispění cyklistiky k inkluzivnějšímu a udržitelnějšímu světu. Těším se na spolupráci se všemi zúčastněnými stranami ve světě cyklistiky na dosažení těchto cílů.

“Kongres UCI ve Wollongongu udělil rekordní počet UCI mistrovství světa na období 2023-2028. To je nejen důkazem atraktivity velkých UCI akcí, ale také nabízí vítané zviditelnění, zejména pro národní federace, významných sportovních akcí pro příští roky. Nakonec bych chtěl poblahopřát Haute-Savoie k tomu, že získalo pořadatelství druhého mistrovství světa v cyklistice UCI, čtyři roky po prvním ročníku, který se bude konat příští rok v Glasgow a napříč Skotskem. S jeho obrovskými zkušenostmi a ideálním prostředím Haute-Savoie, ve Francii, nabídne různým a rozmanitým cyklistickým disciplínám optimální podmínky pro úspěšnou akci,” dodal ještě UCI prezident David Lappartient.

Autor článku: Admin