Ťoupalík a Zemanová začali TOI TOI Cup výhrami

Úvodní závod cyklokrosového seriálu TOI TOI Cup, který se dnes jel v Kolíně vyhráli favorité. Mezi muži Adam Ťoupalík (Elkov Kasper), v závodu žen Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team MB). Mezi juniory vyhrál Barnabas Vas z Maďarska před Kryštofem Bažantem (Cyklostar Pirelli).

Závod se jel v počasí, které rozhodně není pro tuto disciplínu obvyklé. Zatímco krosaři jsou spíše zvyklí na zimu, déšť či bahno, dnes se teploměr šplhal těsně po třicet stupňů. To však nemělo na výkony žádný vliv, diváci viděli zajímavé a napínavé boje.

Ťoupalík ještě v neděli dojel druhý v posledním podniku Českého poháru dnes zvítězil s náskokem pěti sekund před Francouzem Mickaelem Crispinem a Jakubem Římanem. I když náskok v cíli měl malý, jeho prvenství bylo naprosto přesvědčivé. Po úvodním okruhu se hned ve druhém kole svým soupeřům vzdálil, vybudoval si půlminutový náskok a pak jen situaci s přehledem kontroloval.

“Jsem moc spokojený. Nečekal jsem, že to půjde v uvozovkách tak hladce,” řekl v cíli Adam Ťoupalík jehož cesta k prvenství byla o něco snazší, protože na startu pro nemoc chyběl nejlepší český krosař posledních let Michael Boroš. “V druhém kole jsem najel na čelo, snažil se jet pořád svoje tempo a nedělat chyby. Párkrát jsem se v lese hodně zastavil a kluci se přiblížili. V posledním kole jsem to dokázal uhlídat. Jízda to byla hrozná, v lese se prášilo, byl tam písek. Nejsem na to vůbec zvyklý, ale stačilo to.”

Za ním dlouho bojovala pětice Matyáš Fiala (ČEZ Cyklo team Tábor), který odpadl první a dále Crispin, Belgičan Victor Vandeputte, Jakub Říman (DK Bikeshop Racing team) a Polák Marek Konwa, poprvé jedoucí v barvách TJ AUTO Škoda Ml. Boleslav.

O dalších místech na stupních vítězů se rozhodovalo až v samém závěru. Ve spurtu měl nejvíce sil Crispin před Římanem a Vandeputtem. Již ve třetím kole pro bolesti zad odstoupil ze závodu obhájce celkového prvenství z minulé sezony Šimon Vaníček z ČEZ Cyklo Team Tábor.

Úřadující česká šampionka Zemanová porazila o 19 sekund druhou Alicii Franckovou z Belgie, která se s ní držel až do závěrečného okruhu, ale v něm na českou medailistu ze světového šampionátu již nestačila.

“Bylo to hodně těžké, počasí nebylo úplně cyklokrosové a na mně to bylo hrozně znát. To teplo můj výkon limitovalo. Ale byl to hezký závod, s Alicií jsme se tahaly celý závod, nikde jsme si to nedaly zadarmo. Pořád jsme se předjížděly, předbíhaly,” uvedla devatenáctiletá závodnice. “Věděla jsem, že do písku v posledním kole musím najet první a to byl klíč k vítězství. Silniční sezona byla pro mě prakticky bez závodů, ale myslím, že jsem velice dobře a kvalitně potrénovala a snad se v rychle rozzávodím,” dodala Zemanová s níž vystoupila na stupně vítězek také třetí Tereza Tvarůžková z pořádajícího týmu Expres CZ – Tufo Team Kolín.

1. A. Ťoupalík (Elkov Kasper) 57:16, 2. Crispin (Fr.), 3. Říman (DK Bikeshop Racing) oba +5, 4. Vandeputte (Belg.) +6, 5. Konwa (Pol./TJ AUTO Škoda Ml. Boleslav) +11, 6. Fiala (ČEZ Cyklo Team Tábor) +26.

1. Zemanová (Brilon Racing Team MB) 47:01, 2. Francková (Belg.) +19, 3. Tvarůžková (Expres CZ – Tufo Team Kolín) +1:00, 4. Krahlová (Něm.) +1:15, 5. Vaníčková (Brilon Racing Team MB) +1:22, 6. A. Gottwaldová (CP Team) +1:42.

1. Vas (Maď.) 42:34, 2. Bažant (Cyklostar Pirelli) +12, 3. Lienert (Rexonix KOVO Praha) +32.