Dráha

Tomáš Bábek jde do boje: Budou se tu jezdit bomby

Tomáš Bábek jde do boje: Budou se tu jezdit bomby

Už ve středu zasáhne na olympiádě do bojů dráhař Tomáš Bábek. Nejprve ho čeká sprint a o víkendu přijde jeho parádní disciplína keirin, kde patří do okruhu adeptů na některou z medailí. „Příprava nebyla kvůli Covidu bez komplikací, ale budu se rvát,“ slibuje dráhař Dukly Brno.

V Japonsku dva roky žil a trénoval, takže prostředí v zemi vycházejícího slunce i velodrom v Izu dobře zná. „Kousek odtud jsem bydlel, ale bohužel, všechna ta místa vidím jen z autobusu. Nikam nemůžeme. A v naší vesničce se cítíme spíš jako na svěťáku, protože jsme tu jen dráhoví cyklisté a všichni se známe,“ říká Bábek.

„Velodrom znám docela dobře, ale tři roky jsem tu nejezdil. Vyměnili na něm dřevo a musel jsem si na to v tréninku zvykat. Povrch dobře drží a je velice rychlý. To je výhoda, budou se tady jezdit bomby. Mně to jezdí dobře, ale i ostatním. Bude to velká bitva,“ odhaduje.

Přípravu všem dráhařům hodně narušil Covid. „Proto s ní moc spokojen nejsem, ale byly to věci, které jsme nemohli ovlivnit. V rámci možností jsme makali na sto procent. Přes všechny šlamastyky, kam řadím i odsunutí olympiády, jsme přípravu využili na maximum,“ říká 34letý zkušený borec, který je mistrem Evropy v keirinu z roku 2016.

Dlouho neměl ani nový materiál. „Za kolo jsem zaplatil tři čtvrtě roku předem, pak jsem je musel přemlouvat, aby mi to poslali. Nakonec jsme ho dostali. Naštvalo mě to, ale člověk nechce žít jednoduchý život. Bez překážek, to by nebyla zábava,“ mávne rukou.

Rušily se závody, naposled závodil před devíti měsíci. „Tím je to těžké. Aspoň jsme si těsně před olympiádou udělali s klukama dvoudenní závody v Bulharsku, kde jsem si fakt sáhl na dno,“ prozradil Bábek.

Nějaké závody sice v Evropě proběhly, i když neoficiální, ale Česko tam chybělo. „Bohužel nás nepozvali. Uspořádali to Němci, pozvali si tam Holanďany, Francouze, Brity. Pak to ještě udělali Holanďani a taky si tam pozvali jen zápaďáky. My o tom věděli, ale co jsme s tím mohli dělat, dostat jsme se tam nemohli. Tak jsme aspoň z dálky přes naše kontakty zjistili, jaké se tam jezdily časy. My trénovali v Brně na velodromu, no,“ mávne rukou česká medailová naděje.

Protože chyběla větší konfrontace se soupeři, závody budou hodně otevřené. „Nikdo v podstatě neví, co má čekat. Každý bude ve vynikající formě. Okukujeme se, ale z času na tréninku se toho moc nevypozoruje,“ tvrdí Bábek.

Proto nechce dělat konkrétní prognózy. „Sprint není úplně moje silná disciplína, ale hodně jsem se zlepšil. Pokud se vše zadaří a zopakuju časy z tréninku, tak by to mohlo být zajímavé v rámci mých osobních rekordů, a pak by se to dalo použít do keirinu,“ vzhlíží už k disciplíně, kde bude mít daleko vyšší ambice.

„Dají se čekat velké souboje, velká přetahovaná. Na bedně může stát v keirinu kdokoliv z těch, co tu jsou. Japonci mají dva velké favority. Jsou tu kluci, kteří vyhráli svěťák, mistrovství světa, mistrovství Evropy. Stačí špatný timing útoku a všechno přijde vniveč,“ odhaduje Bábek.

Těší se na atmosféru, protože v prefektuře Šizuoka, kde se Izu nachází, není nouzový stav. A tak japonští fanoušci mohou do hlediště. „Jsem za to moc rád. Vzhledem k tomu, že jsem tu dva roky závodil, tak třeba uslyším svoje jméno, i když se sem většina mých japonských kamarádů nedostala…“

Foto: Iva Roháčková, ČOV

Autor článku: Jan Krůta