TOI TOI Cup: Premiérové výhry Vaníčka a Dlaskové

Osmý závod cyklokrosového TOI TOI Cupu přinesl dvě premiérové výhry závodníků v elitních kategoriích. V Kolíně se poprvé na nejvyšší stupeň postavila Vanda Dlasková z celku Auto Škoda Mladá Boleslav a také Šimon Vaníček (ČEZ Cyklo Team Tábor). Při absenci juniorského suveréna Václava Ježka se totéž podařilo Jakubu Kubovi z Dukly Praha.

Přes noc pokryla Česko sněhová pokrývka, a tak se v Kolíně jindy velice rychlý závod, značně ztížil. Hned první závodníci mládežnických kategorií sice sníh rozjezdili, a tak se většina závodů již jela na bahně.

Mezi muži chyběl na startu tradičně nejlepší český jezdec Michael Boroš a to byla šance pro ostatní. Nejlépe ji využil Vaníček, který se konečně prosadil na první místo. Zatím vedoucí jezdec seriálu Adam Ťoupalík (Elkov Kasper) dojel dnes třetí a jeho náskok před Vaníčkem v celkovém hodnocení seriálu se ztenčil na pouhé tři body.

Krátce po startu se na čele vytvořila silná čtyřčlenná skupina v níž byli Vaníček, A. Ťoupalík, Jakub Říman (Auto Škoda Ml. Boleslav) a polský krosař Marek Konwa. Po druhém kole ztratilo kontakt A. Ťoupalík, v polovině závodu již zůstali na čele jen Vaníček a Konwa. Rozhodnutí o vítězi padlo v polovině předposledního kola, kdy na zrychlení Vaníčka již polský jezdec odpovědět nedokázal. V letošní sezoně stále výsledkovou listinou stoupající Vaníček si již šanci nenechal ujít a bezpečně si dojel pro své letošní, ale vůbec i první vítězství v Toi Toi Cupu, když před Konwou dorazil do cíle o dříve o 24 vteřin a před zpomalujícího Římana se dostal A. Ťoupalík.

“Konečně to vyšlo,” byla první slova v cíli šťastného Šimona Vaníčka. “Na toto vítězství jsem čekal déle, než jsem si představoval, ale dnes jsem měl opravdu dobré nohy a cítil jsem se skvěle. Když jsem viděl, že má Konwa problémy, tak jsem za to vzal, ale v prvenství jsem začal věřit až sto metrů před cílem. Terén byl dnes těžký, ale mě se jelo dobře a hlavně jsem nedělal chyby,” dodal Vaníček.

I mezi ženami chyběla domácí jednička Kristýna Zemanová, která je již v Belgii a připravuje se nedělní závod Světového poháru. Favoritek na prvenství tak bylo více a nejsilnější z nich byla sedmnáctiletá Vanda Dlasková. O svém vítězství ale rozhodla v závěrečném spurtu, když se před Terezu Vaníčkovou (Brilon Racing Team MB) dostala asi padesát metrů před cílem poté, co celý závod spolu jely na čele. S devatenáctivteřinovým odstupem dojela třetí Nikola Bajgerová z celku Atom Deweloper Posciellux.pl Wroclaw. Až devátá dokončila závod juniorka Kateřina Douděrová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) a tím přišla o možnost posunout se do čela průběžné klasifikace. Po dnešku zaostává za Zemanovou o šest bodů.

1. Kuba (Dukla Praha) 44:38, 2. Hojka (EXPRES CZ – TUFO Team Kolín) +1, 3. Schwarzbacher (SR) +7.

1. Dlasková (Auto Škoda Ml. Boleslav) 40:41, 2. Vaníčková (Brilon Racing Team MB) stejný čas, 3. Bajgerová (Atom Deweloper Posciellux.pl Wroclaw) +19, 4. Čábelická (GAPP System – Kolofix MTB Racing Team) +19, 5. Havlíková (LAWI junior team) +40, 6. Siedelová (Něm.) +1:16.

1. Vaníček (ČEZ Cyklo Team Tábor) 1:00:32, 2. Konwa (Pol.) +24, 3. A. Ťoupalík (Elkov Kasper) +48, 4. Říman (Auto Škoda Ml. Boleslav) +53, 5. Stránský (ATT Investments) +1:26, 6. Uytdewillingen (Něm.) +1:34.