Cyklokros

Těžká a spravedlivá trať čeká na MS cyklokrosaře

Těžká a spravedlivá trať čeká na MS cyklokrosaře

Úvodními závody elitní kategorie žen a jezdců U23 odstartuje v sobotu 72. světový šampionát  v cyklokrosu. V neděli budou pokračovat medailové boje závody žen U23 a elitních mužů. Po oba dny jsou starty ve 13:30 a v 5:10. 

Po dnešním oficiálním tréninku se všichni shodují, že okruh je hodně těžký a spravedlivá. Ale nic jiného se v Ostende, kde je navíc hodně písku, očekávat nedalo. „Trať je z jedné části hodně technická a pasáž přes hodně velký most se vjezdem do písku pak extra těžká, silová. A samozřejmě bude záležet na počasí. Na zítra hlásí sníh s deštěm, svoji roli hrát bude hrát i vítr nejen u moře, ale i v areálu. Ale bude to i o chytrosti se schovat, kolem cíle jsou dvě roviny, kde bude možné jet v háku,“ hlásí reprezentační kouč Petr Dlask.

Připravenost organizátorů si pochvaluje. „Mají to super připravené, nezapomínají na nic.  Ploty mají až k moři a všechny vstupy hlídá jízdní policie na koních, takže divák neproklouzne. My máme přesně dáno jak se chovat, vše má přesný časový rozvrh. Jezdci dnes absolvovali antigenní testy, zítra to čeká mechaniky, aby bylo vše podchycené,“ dodal Dlask.

Po sedmi letech si atmosféru krosovém mistrovství světa užívá Zdeněk Štybar. “Ve čtvrtek jsem si byl projet trať a myslím, že jsem udělal dobrý trénink. Potřeboval jsem si okruh objet v závodním tempu, abych si ji okoukl, abych viděl v jakých rychlostech se dá najíždět do zatáček, jak se chová písek,” řekl Zdeněk Štybar.

“Okruh se skládá ze tří částí a strašně důležitý je ten most, z jedné strany má stoupání jedenadvacetiprocentní. Ve čtvrtek foukal navíc docela silný vítr a ten to ještě komplikuje.  A potom písek. Hned po startu se do něj vjede ve velké rychlosti a člověk se až bojí. Kus se následně běží v písku potom nájezd zpět na hipodrom. Tam je to pravá, levá zatáčka, schody, ale není to až tak technicky náročné, dá se to projet,” popisuje okruh trojnásobný světový šampion.

Za velmi důležité bude prý jaké zvolit pláště. “Vybrat galusky bude nejdůležitější. Musí držet na trávě, ale musí se na nich dát i projet písek,” zdůraznil. A znovu se na okruhu asi objeví nejspíš až v neděli v den závodu. “Trénink je omezen na pouhých 30 minut. To jsou tak tři kola a myslím, že se podklad ještě hodně změní po kategoriích startujících před námi. Dnes jsem na okruhu nebyl a v sobotu uvidím zda to má smysl, ale bude to hlavně o tom si trať projet a okouknout v neděli před startem.”

Shoduje se ním i jediná česká žena v elitní kategorii Pavla Havlíková.  „Což o to, mě se trať líbí, ale je hodně náročná. Na travičce to je nahoru dolu, ale zásadní to bude na pobřeží moře. Bude se hodně běhat a to si myslím, že rozhodne závod,“ řekla mistryně republiky.

A její mužský protějšek Michael Boroš přidal. „Trať je to hodně těžká a určitě spravedlivá. Kdo na to bude mít uspěje, kdo ne, skončí v poli poražených. Na písku v poslední době moc nezávodíme, ale doufám, že to bude dobré. V tréninku jsem písečný úsek projížděl, ale upřímně si myslím, že při závodě to půjde málokdy. A ten kopec, ten je pořádný,“ řekl Michael Boroš.

Z našich jezdců budou na spartu první Jakub Říman se Šimonem Vaníčkem a Robertem Hulou. Dvacetiletý Říman se letos výrazně zlepšil, pátý skončil na SP v Táboře, kde ovšem nebyli Belgičané a Nizozemci. V Toi Toi Cupu proháněl Michaela Boroše a na mistrovství republiky dojel čtvrtý, svou kategorii do 23 let však vyhrál. Loni v Dübendorfu skončil na 33. místě a nyní myslí rozhodně výše.

„Se sezonou jsem zatím spokojen, výsledky jsou dobré, až na ten covid, kvůli němuž bylo zrušeno mnoho závodů. Připraven jsem na šampionát dobře, formu snad mám, doufám, že jsem vyladil dobře. Jel jsem na mistrovství s tím, že bych chtěl být do patnáctky, ale když jsem viděl trať a Belgičany s Nizozemci jak na ni lítají, tak se zlobit nebudu ani za dvacítku,“ řekl jezdec týmu Škoda Auto Mladá Boleslav.

FOTO Jiří Holý

Autor článku: Jaroslav Cícha