ČSC

ŠKODA eCUP vrcholí mistrovstvím ČR za účasti olympijské vítězky Martiny Sáblíkové.

ŠKODA eCUP vrcholí mistrovstvím ČR za účasti olympijské vítězky Martiny Sáblíkové.

Čtyřdílní seriál virtuálních cyklistických závodů ŠKODA eCUP 2021, vyvrcholí ve čtvrtek 25. března prvním oficiálním mistrovstvím České republiky v e-cyklistice a na startu nebudou chybět zvučná jména včetně mnohonásobné medailistky z OH a MS v rychlobruslení Martiny Sáblíkové. Přidělovat se budou mistrovské dresy pro kategorie Ženy/Juniorky, Muže Elite a Juniory.

Finálový závod ŠKODA eCUPu nebude jen o účasti 18 nejlepších českých závodníků a závodnic nominovaných na první oficiální šampionát v e-cyklistice, ale rovněž o více než 400 převážně „hobby“ závodnících, kteří pojedou online ze svých „obýváků“ čtvrté finálové kolo tohoto virtuálního seriálu.

Finálový závod se opět pojede na virtuální platformě ROUVY na části trasy české jarní klasiky Velká Bíteš – Brno a bude měřit 30,5 km.

„Trať je víceméně na závodní trati Brno – Velká Bíteš – Brno, jede se kolem nové Velké ceny a po starém okruhu přes Kohoutky. Jsou na něm dvě těžké stoupání a dvě pozvolnější. Samozřejmě ale bude docela rychlá, počítám, že se pojede kolem 45 minut, možná těsně pod,“ řekl český reprezentační silniční trenér Tomáš Konečný.

Jak již bylo uvedeno, v rámci finálového kola ŠKODA eCUP proběhne i první oficiální Mistrovství ČR v e-cyklistice. Účast na českém šampionátu podléhá nominačním kritériím schváleným Českým svazem cyklistiky a pravidlům, kterým mistrovství podléhá. Závod MČR se na rozdíl od předchozích virtuálních závodů musí jet prezenčně v jednom místě na kalibrovaných trenažerech a za přítomnosti rozhodčího. Jako lokalita pro závod byly zvoleny prostory autosalonu ŠKODA – Auto Opat v Nupakách u Prahy. Závodníci i členové realizačního týmu musí projít všemi epidemiologickými opatřeními včetně absolvování PCR testu na COVID-19. 

Aby šampionát byl korektní tak všichni pojedou na stejných trenažérech, shodně kalibrovaných a s nastavenou váhou jezdců. Bude to zcela objektivní,“ zdůraznil Konečný a poukázal i na to, že všichni budou na jednom místě, tak závodníci nemusí čekat až na to, co ukáže aplikace a hlídat nástupy to bude jednodušší.

Největším tahouhem závodu mezi ženami bude určitě Martina Sáblíková, která s přehledem vyhrála třetí kolo ŠKODA eCUPu s výjezdem na Tourmalet. Dále závod žen pojede mistryně ČR silničním závodě Jarmila Machačová, Petra Ševčíková a juniorka Hanka Runtová,“ přidal Konečný. 

Na šampionát se kvalifikovala také Karla Štěpánová, ale ta je v termínu závodu v zahraničí, takže do oficiálního šampionátu nezasáhne, nepojede ani Nikola Nosková. 

Největší počet jezdců bude v kategorii mužů, kde o medaile bude bojovat devítka jezdců. „Většinu virtuálních závodů vyhrál Daniel Turek a zcela jistě bude patřit k favoritům. Pojede ale trojice jezdců Elkov Kasper, kteří budou moci uplatnit i týmovou taktiku a to může sehrát důležitou roli“ míní Konečný, který předpokládá hodně zajímavý průběh mezi juniory. 

Již nyní mají organizátoři přihlášeno přes čtyři stovky startujících a předpokládají, že těch, co pojede závod online, možná přinese absolutní rekord přes 500 startujících.

Přímý přenos celého závodu můžete sledovat na HbbTV/www vysílání ČT sport od 17:45 nebo na webu Českého svazu cyklistiky: https://www.czechcyclingfederation.com/zive-skoda-emcr-2021/

Startovní listina ŠKODA eMČR:

Ženy/juniorky: Martina Sáblíková, Jarmila Machačová, Petra Ševčíková, Hanka Runtová.

Junioři: René Zoaitter, Pavel Novák, Matyáš Vondráček, Štěpán Telecký, Petr Vávra.

Muži: Jakub Otruba, Daniel Turek, Filip Řeha, Petr Kelemen, Jan Zatloukal, Matěj Zahálka,  Jaromír Skála, Jan Kraus, Jan Škarnitzl.

Celková startovní listina 4.kola ŠKODA eCUP:

https://my.rouvy.com/online-zavody/live/42826

Foto: Jakub Duřt

Autor článku: Jaroslav Cícha