Silnice

Silná a početná česká výprava na silniční ME

Silná a početná česká výprava na silniční ME

Odložený evropský silniční cyklistický šampionát odstartuje již za necelý týden. Boje o dvanáct sad medailí ve francouzském Plouay se budou týkat i početné a velice silné české výprav, v nominaci je celkem dvacet cyklistů. Muži elite a muži U23 se postaví na start v plné možné kvótě, tedy po šesti jezdcích.

Mistrovství odstartuje časovkami všech kategorií elite, U23, junioři jak v mezi muži, tak i ženami v pondělí 24. srpna a poté bude pokračovat po jednodenní přestávce ve středu 26. srpna (ženy U23, muži elite), ve čtvrtek 27. srpna (ženy elite, muži U23) a v pátek 28. srpna (junioři, juniorky).

“Letošní mistrovství Evropy je výjimečné. Nejen, že je v době koronavirové, ale velmi složité z organizačního hledista. Najednou je plno závodů, ale v krátkém časovém úseku. Změnil se termín, ale Evropská cyklistická unie (UEC) jej odtajnila až měsíc před akcí v době, kdy již mnozí nepočítali, že se letos uskuteční,” říká reprezentační kouč Tomáš Konečný.

Z tohoto důvodu vynechají sobotní mistrovství České republiky v závodi s hromadným v Mladé Boleslavi Jan Bárta, Jakub Otruba a Petr Kelemen, protože již v pondělí absolvují časovku v Plouay, které je vzdáleno 1600 kilometrů a nebyla šance jak je tak dopravit. “Je to o kompromisech, plánování startů a sladění s týmovými programy. Složité je to hlavně pro kategorii elite,” pokračuje Tomáš Konečný.

Jak nejlépe naplánovat závodní program byl náročný i mezi juniory. Na evropský šampionát pojedou pouze Pavel Bittner a Mathias Vacek. “Od ostatních jsou hodně výkonnostně odskočeni, mají obrovskou motivaci a bezpochyby patří do světové špičky. Oba mají šanci na medaili jak v časovce, tak i v silničním závodu. Dalších šest mladíků pojede tříetapový závod N´Cup v Maďarsku, který je v kalendáři UCI letos poprvé. Z hlediska podpory mládežnické cyklistiky je to zcela jistě lepší, rozhodla tak silniční komise mládeže, protože tři etapy jim dají jistě více, jak jeden závod po dlouhém cestování,” vysvětlil Konečný.

Z klediska koronavirové pandemie se silniční komise rozhodla neriskovat leteckou dopravu, ale všichni se na ME kompletně přesunou postupně auty a přespáním v okolí Paříže. Problémy byly i s nominací. “Moc závodů nebylo a uzávěrka přihlášek byla 14. srpna. Do té doby jsme museli nahlásit jména deseti jezdců z nich jsme následně mohli vybírat. Proto se do nominace nemohly ani promítnout výsledky z MČR některých kategoriích,” vysvětlil Tomáš Konečný.

Dělat v letošním roce nějaké prognózy je složité. “Odjelo se jen pár závodů, ale jak sleduji WorldTourové závody, tak vidím, že vepředu je někdo, kdo tam být neměl a naopak. Myslím, že se můžeme dočkat hodně překvapivých výsledků. Z našeho pohledu jsem již mluvil o juniorech, Jakub Otruba v U23 by také určitě měl být v časovce do pěti, ale myslí jistě na medaili. V této kategorii jede naposledy, chce se ukázat aby se mu otevřela cesta ke splnění cíle, získání angažmá v některé stáji WorldTour. Rozhodně nejedeme na zkušenou, ale bavíme se v časovce o Top Ten. A silniční závody jsou vždy otevřenou záležitostí, ale v našich drezech pojede to nejlepší, co pro tu danou trať máme k dispozici,” zdůraznil reprezentační kouč.

Nominace pro ME:

Muži elite:

časovka: Jan Bárta

silniční závod: Petr Vakoč, Daniel Turek, Dominik Neuman, Michal Kukrle, Adam Ťoupalík, Jan Bárta

Muži U23:

časovka: Petr Kelemen, Jakub Otruba

silniční závod: Vojtěch Řepa, Daniel Babor,, Tomáš Bárta, Petr Klabouch, Petr Kelemen, Jakub Otruba

Junioři:

časovka + silniční závod: Pavel Bittner, Mathias Vacek

Ženy elite:

silniční závod: Jarmila Machačová, Nikola Bajgerová, Nikola Nosková

Ženy U23:

silniční závod: Petra Ševčíková, Veronika Jandová 

Juniorky:

časovka + silniční závod: Kristýna Burlová.

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha