Dráha

Prostějovský velodrom přivítá světové hvězdy dráhové cyklistiky

Prostějovský velodrom přivítá světové hvězdy dráhové cyklistiky

Čtyři dny plné soubojů závodníků ze všech koutů světa v Prostějově se blíží. Už 25. srpna odstartuje dvoudenní mezinárodní dráhový mítink GP ČSC Velká cena Olomouckého kraje, na který pak od 28. srpna volně naváže tradiční zlatý hřeb léta GP Prostějov – Memoriál Otmara Malečka. Ještě před nedávnem nebylo jisté, zda se obě akce uskuteční. Pořadatelé však do poslední chvíle pracovali na všech přípravách a doufali, že se další překážka nevyskytne.

“Bylo to těžké rozhodování, jestli závod uspořádat. Vyžaduje to jisté náklady ještě předtím, než se vůbec závodníci postaví na start, a navíc v současné době s velmi nejistým výsledkem. Nevěděli jsme, s jakou podporou stran státních institucí a sponzorů budeme moct počítat, což je v této době pochopitelné, jsme ale rádi, že jsme se takto rozhodli. I v této komplikované době je totiž zájem o start velký,“ říká ředitel závodu Michal Mráček.  

Na startu se tak opět sejde kompletní domácí špička jak ve sprintu, tak vytrvalostních disciplínách a ze zahraničních reprezentantů pojedou medailisté z mistrovství Evropy a světa. Diváci se tak mohou těšit například na domácího závodníka Daniela Babora, Tomáše Bábka z Dukly Brno, nebo třeba Andrease Grafa, rakouského medailistu z MS nebo Wojciecha Pszczolarského z Polska. Mezi ženami nebude chybět juniorská mistryně světa Sára Kaňkovská z Dukly Brno, nejúspěšnější česká dráhařka Jarmila Machačová, nebo medailistka z MS Daria Pikuliková z Polska. 

„Při pohledu na startovní listinu se může zdát, že nestartují tak velká jména jako třeba v loňském roce, kdy každý sbíral body pro nominaci na olympijské hry. Přijede hlavně mladá krev silných dráhových federací a já si myslím, že to na sportovní stránce závodu může ještě přidat. Závodů je málo, všichni se budou rvát o každý metr, očekáváme, že divácky bude tento ročník velmi zajímavý,“ dodává Mráček. 

Program GP ČSC VC Olomouckého kraje bude zahájen v úterý 10:30 omniem, o den později vyvrcholí madisonem elitní kategorie mužů. Memoriál Otmara Malečka bude zahájen v pátek také po půl jedenácté a tradičně ho uzavře madison, který se většinou dojíždí už za umělého osvětlení, což závodu přidává na atraktivitě. Tradicí je také skutečnost, že díky spolupráci s Kateřinou Malečkovou bude výtěžek z dobrovolného vstupného a tomboly věnován Onkologickému oddělení FN Olomouc.

Novinkou naopak bude vyhlášení Velké ceny Force, když značka Force, která je partnerem prostějovského týmu, převzala záštitu a finančně podpořila omnium mužů. 

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha