ČSC

Prezident ČSC Petr Marek: Máme za sebou úspěšný rok

Prezident ČSC Petr Marek: Máme za sebou úspěšný rok

Rok 2021 bude za pár hodin minulostí a přichází čas bilancování. Jaký byl z pohledu české cyklistiky? Prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek ho považuje za velmi úspěšný.

„Máme tři mistry světa, mistra Evropy, musím vyzdvihnout i 7. místo Zdeňka Štybara na silničním mistrovství světa. K tomu i mnoho dalších medailových úspěchů a velmi pěkných a prestižních umístění ve všech disciplínách. Byl to velmi úspěšný rok,“ říká prezident ČSC.

Co vám ještě letos udělalo radost?

Velké úspěchy při organizaci a zajištění závodů na našem území, ať už to byly závody Světového poháru MTB, cyklokrosu, silniční Závod míru U23 nebo mezinárodní etapový závod Sazka Tour, Závod míru juniorů, ZM nejmladších a další akce. Chtěl bych poděkovat všem pořadatelům, kteří se i v této těžké době nebáli a dokázali závody zorganizovat. V neposlední řadě mám velikou radost z toho, že se nám zase zvyšují počty nejmladších závodníků napříč všemi disciplínami, což je vidět na všech pohárových závodech.

Sezóna byla opět částečně poznamenána Covidem. Jak moc to ovlivňuje třeba pořádání mezinárodních závodů v ČR, výjezdy reprezentací atd.?

Již druhým rokem se všichni potýkáme s problémy způsobenými pandemií, která se odráží ve všech našich činnostech. Některé závody byly samozřejmě zrušeny, ale naopak bych chtěl poděkovat všem, kteří se s touto extrémní situací dokázali vypořádat, a i přes obrovské problémy a potíže dokázali cyklistické akce uspořádat. Při výjezdech reprezentací na vrcholné akce se tyto problémy také projevovaly a u některých závodníků to mohlo mít i negativní vliv na výsledky.

Ale u některých se to naopak neprojevilo.

To je pravda. Velikou radost jsem měl ze dvou titulů mistra světa ve fourcrossu i na dráze mezi juniory, k tomu máme mistry Evropy a další medaile z vrcholných akcí. A jsem rád, že se nám i v té nelehké době podařilo zajistit a financovat všechny reprezentační výjezdy a všechny potřeby reprezentantů podle plánů.

Jak se Českému svazu cyklistiky dařilo na obchodním poli? Podařilo se v této době přivést nějaké nové partnery?

V letošním roce bylo obtížnější oslovovat partnery, kteří by byli ochotní se prezentovat a podpořit cyklistické akce. Přesto se nám podařilo získat partnery, kteří nám pomohou realizovat cyklistické akce jako např. Král cyklistiky, Světový pohár MTB, Světový pohár v cyklokrosu, Český pohár a mistrovství republiky MTB a další. Naším generálním partnerem zůstává i nadále ŠKODA AUTO a také firma KALAS. Velmi intenzivně však pracujeme na oslovení dalších partnerů pro cyklistiku.

Jak pokračuje spolupráce s těmi stávajícími partnery?

Velmi dobře se i přes všechny nepříznivé okolnosti dařila spolupráce se ŠKODA AUTO. Podařilo se realizovat on-line mediální kampaň zaměřenou na zviditelnění cyklistiky s důrazem na děti a mládež, zorganizovali jsme menší Festival cyklistiky při MČR MTB v Harrachově a podařilo se nám velmi úspěšně zrealizovat prezentaci cyklistiky a ČSC v rámci olympijských festivalů v Praze a v Brně.

Letošní rok se nesl i ve znamení olympijských her. Co říkáte na výsledky českých cyklistů v Tokiu?

Jsem v první řadě rád, že se olympiáda nakonec uskutečnila, i když s ročním zpožděním. Úsilí sportovců v přípravě tak nebylo zbytečné. Samozřejmě se zajištěním olympiády byly spojeny problémy a obtíže, ale to se dalo očekávat. Bohužel, naši závodníci se tam neprosadili tak, jako při minulých olympiádách, ale rozhodně se neztratili a věřím, že příští Hry v Paříži nám opět přinesou nějakou medaili.

Jak se Česku daří na diplomatickém poli? Kateřina Nash obhájila pozici Prezidentky komise sportovců, a navíc se stala viceprezidentkou UCI. Co další?

Na diplomatickém poli v orgánech UCI a UEC se nám podařilo několik dílčích úspěchů, ale do budoucna musíme být i tady aktivnější a bojovat o zařazení českých zástupců do vrcholných orgánů těchto mezinárodních organizací. Jaroslavu Krakovičová se jako zástupkyně Evropy prosadila mezi volitele UCI a já j jsem byl jmenován předsedou komise MTB při UEC.

Co čeká českou cyklistiku za klíčové akce v roce příštím?

Bude jich řada a rád bych zmínil alespoň ty hlavní, jako Světový pohár v cyklokrosu v Táboře, Světový pohár MTB v Novém Městě na Moravě, mistrovství Evropy v maratonu MTB v Jablonném v Podještědí, silniční Závodu míru U23, Sazka Tour a mnoho dalších mezinárodních i domácích závodů.

Máte nějaká přání pro rok 2022?

Věřím, že se našim závodníkům podaří opět získat na světových a evropských šampionátech medaile a pořadatelům zajistit závody. Chtěl bych všem popřát, aby nám v novém roce cyklistika dělala jen a jen radost.

Foto: ČSC, Michal Červený

Slavnostní vyhlášení krále české cyklistiky za rok 2020 v pražském Průmyslovém paláci.

Autor článku: Jan Krůta