Silnice

Po Závodu míru U23 vyhrál Ital Zana i SAZKA Tour

Po Závodu míru U23 vyhrál Ital Zana i SAZKA Tour

Italský mladík Filippo Zana ze stáje Bardiani-CSF-Fiazane vybojoval na vybojoval na českých silnicích vítězné double. Po prvenství na Závodě míru U23 uhájil dnes po dvou měsících i v poslední etapě závodu SAZKA Tour žlutý trikot pro nejlepšího jezdce. Etapu ze Šumperku do Šternberku (174,1 km) vyhrál Nor Tobias Halland Johannessen ze stáje UNO-X Pro Cycling Team před Zanou a třetí byl k radosti českých příznivců Adam Ťoupalík z Elkov Kasper. Nejlepší z domácích jezdců v celkovém pořadí skončil  Jan Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) na sedmém místě.

Na jezdce čekalo celkem osm vrchařských prémií. Začalo to známými jesenickými kopci jako Červenohorské sedlo, Vidly, Lyra nebo Hvězda a na závěr absolvovali závodníci čtyři bodované prémie na Ecce Homo v cílovém městě.

Po první vrchařské prémii z hlavního pole unikla pětice Novozélanďan Jack Bauer, domácí Daniel Turek, Nizozemec Jen van den Dool, Srb Veljko Stojnič a Polák Pawel Cieslik na které se ještě dotáhl Belgičan Jan Bakelants. Šestice v úniku si držela téměř stejný náskok dvě a půl minuty a ten se začal snižovat až s blížícími se cílovými okruhy u Šternberku.        

Únik byl zlikvidován při prvním průjezdem cílové pásky a na čele v téí chvíli byla skupina asi 40 závodníků se všemi nejlepšími z pořadí. Po úspěchu toužila česká stáj Elkov Kasper a dočkala se. Adam Ťoupalík obsadil třetí místo a Jakub Otruba, Michael Kukrle a Jan Bárta skončili na šestém až osmém místě.

V nájezdu do posledního kola zaútočil Kukrle, ale jeho malý náskok soupeři zlikvidovali. V ten moment nastoupila nejlepší dvojice, získala k dobru několik metrů a ty uhájila až do cílové pásky a zopakovala si tak pořadí ze sobotní etapy na Dlouhé stráně.

„Cestou do Šternberku dost foukalo, balík byl nervózní, tak se náskok rychle tenčil. V prvním sjezdu do Šternberku jsme najeli dopředu a snažili se do nejvíce pošetřit síly. Bylo nás dost, a tak jsme nastupovali. První to zkusil Honza Bárta a při průjezdu do posledního kola zaútočil Michael Kukrle, který zde již etapu v roce 2018 vyhrál, a rychle si získal náskok 15 vteřin. Nakonec to ale sjeli ti dva nejlepší a nikdo jim nestačil. Mě to kluci skvěle rozjeli do závěru a bylo z toho stejně jako loni třetí místo,“ shrnul závěr 4. etapy Sazka Tour třetí Adam Ťoupalík. 

Přestože v celkovém pořadí skončil z českých jezdců nejvýše, žádné nadšení z Jana Hirta nevyzařovalo. “Rozhodně jsem na závod nepřijel s tím, že chci být nejlepším Čechem. Závod je to moc hezký, jen to chtělo abych měl lepší formu. Umístění sice není tak špatné, ale ani takové s nímž bych se moc chlubil,” řekl Hirt.

Výsledky:

4. etapa: Šumperk – Šternberk (174,1 km):

1. T. H. Johannessen (Nor.) 4:21:18, 2. Zana (It.) stejný čas, 3. A. Ťoupalík (Elkov Kasper), 4. Maas (Niz.) oba +4, 5. Gabburo (It.), 6. Otruba, 7. Kukrle, 8. J. Bárta (všichni Elkov Kasper) všichni +5, …15. Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) +9, 29. Neuman +1:54, 45. Zahálka +3:43, 60. Petr Kelemen (všichni Elkov Kasper) +4:34, 72. M. Vacek (Gazprom – RusVelo), 73. Turek (Team Felbermayr – Simplon Wels) oba +8:05.

Konečné pořadí:

1. Zana 16:45:21, 2. T. H. Johannessen +15, 3. Taaramae (Est.) +40, 4. Schultz (Austr.) +43, 5. Zoidl (Rak.) +1:04, 6. Covili (It.) +1:30, 7. Hirt +1:34, …12. Kukrle 2:27, 13. Otruba +2:44, 14. A. Ťoupalík +2:50, 15. J. Bárta +3:59, 42. Zahálka +22:41, 43. Turek +22:52, 44. Neuman +22:58, 51. Petr Kelemen +28:10, 75. M. Vacek +43:36.

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha