Silnice

Petr Vakoč před startem Tour: Chceme pomoci van der Poelovi do žluťáku

Petr Vakoč před startem Tour: Chceme pomoci van der Poelovi do žluťáku

Už je to dlouhých pět let, kdy se Petr Vakoč postavil poprvé na start Tour de France. Tehdy to bylo v dresu týmu Etixx-Quick Step, v sobotu odstartuje svou druhou Tour kariéry v barvách stáje Alpecin-Fenix, kde by se hlavně v úvodu mělo vše točit kolem nizozemské hvězdy Mathieuho van der Poela. „Určitě se budeme snažit, aby Mathieu oblékl žlutý dres. Úvodní etapy mu budou hodně sedět,“ říká Petr v rozhovoru pro web ČSC.

Petře, jaké to je, postavit se po pěti letech znovu na start Tour?

Hlavně bych chtěl říct, že to hrozně rychle uteklo. Přijde mi, jako bych ji jel před chvílí. Moc se na to těším, je to úplně jiný závod než všechny ostatní. A jsem zvědav, jak rychle mi budou naskakovat vzpomínky z toho mého prvního startu.

Na co se nejvíc těšíš?

Hned na ten začátek, jak nám to půjde. Očekávání jsou velká, moc důležitá bude hned první etapa, kde má Mathieu určitě reálnou šanci vyhrát. A my se mu k tomu budeme snažit maximálně pomoci, aby se oblékl do žluťáku. Byl bych moc rád, kdyby se nám to povedlo. Před pěti lety jsme se taky soustředili už na první etapu, ale tam byl Marcel Kittel druhý.

Jaká ta první etapa bude?

Byli jsme si její část projet a je jasné, že van der Poelovi bude náramně vyhovovat. Stejně jako ta další. Dojezd první etapy je poměrně těžký. Otázkou je, jak moc bude foukat, ale ten závěr není nějak extra otevřený a myslím, že by to mělo být v pohodě.

Váš tým sází tedy v úvodu vše na van der Poela?

On je jasným lídrem na ty klasikářské etapy. Na sprinterské máme lídry Merliera a Philipsena. Mathieu se do klasických spurtů asi tlačit nebude. I kvůli olympiádě v Tokiu, kde pojede biky. Do víkendu, kdy se najede do hor, můžeme v každé etapě kromě časovky pomýšlet co nejvýš. A já se budu snažit odvádět pro naše lídry co nejlepší práci.

S van der Poelem i částí týmu pro Tour jste spolu trávili poslední dobou poměrně dost času.

To je pravda, skoro měsíc. Byli jsme dva týdny na vysokohorském soustředění ve francouzském La Plagne, pak jsme jeli Kolem Švýcarska.

Je van der Poel pod velký tlakem?

Je úplně v klidu, nebo to dobře hraje 😊

Jak se cítíš ty? Budeš mít taky šanci se o něco pokusit?

Na celkové pořadí nemáme nikoho, takže šance určitě bude. Cítím, že se mi podařilo formu dobře vyladit. Nejvíc se těším na ty klasikářské etapy, které by mi měly hodně sedět. V horách si spíš budu chtít užít tu atmosféru, tam moc šancí nemám. Ale i ve druhém a třetím týdnu jsou etapy, kde by se dalo uspět třeba z úniku. Moc rád bych se do nějakého dostal a pokusil se zabojovat o etapu.

Co všechno jste ve Francii absolvovali?

Čtvrtek byl hodně nahuštěný: krevní testy, testy na Covid, focení, pak týmová prezentace. Bylo toho fakt hodně. V pátek už to bylo volnější. Jeli jsme na trénink, večer jsme měli týmový mítink, jinak pohoda.

Bydlíte na pokoji všichni po dvojicích nebo má lídr privilegium samostatného pokoje?

Jsme po dvou, Mathieu bydlí s Kristianem Sbaraglim a já se Silvanem Dillierem, čerstvým švýcarským mistrem.

Je pro tebe nominace na Tour dobrou náplastí na to, že ses nakonec nedostal do olympijské nominace pro Tokio?

Těžko se na to odpovídá, na olympiádu jsem se moc těšil a doufal jsem, že bych se do nominace dostat mohl. Mrzí mě to pořád, ale nedá se nic dělat. Jedu Tour, což je taky nádhera, a pak se upnu na druhou půlku sezóny.

Autor: Jan Krůta, foto: Jan Brychta

Autor článku: Admin