Dráha

Pavel Vršecký získal státní vyznamenání

Pavel Vršecký získal státní vyznamenání

Historicky nejúspěšnější trenér československé dráhové cyklistiky Pavel Vršecký převzal při oslavách výročí založení Československa medaili Za zásluhy (I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti sportu)), kterým jej ocenil prezident republiky Miloš Zeman. Vedle Vršeckého ocenil prezident v oblasti sportu také bývalého tenistu Ivana Lendla či hokejistu Jiřího Holíka.

P. Vršecký závodil za kdysi známý klub Tesla Žižkov, výrazných úspěchů však nedosáhl. Ty přišly až v roli trenéra. Trénovat začal v Dukle Louny, kam původně přišel jako závodník. Od roku 1975 působil v ASD Dukla Praha a s jeho jménem jsou spojeny největší úspěchy československých dráhařů – stíhačů.

Své svěřence dovedl k více než 120 domácím mistrovským titulům, mnohokrát s nimi uspěl i na mezinárodní scéně. V roce 1979 vybojoval Igor Sláma na mistrovství světa v Nizozemsku zlatou medaili v bodovacím závodě amatérů, o rok později na olympijských hrách v Moskvě získalo bronzovou medaili kvarteto Theodor Černý, Igor Sláma, Jiří Pokorný a Martin Penc. V následujícím roce na světovém šampionátu v Brně Penc, Pokorný, František Raboň a Aleš Trčka obsadili ve stíhacím závodě družstev třetí místo.

Roku 1983 v Curychu opět stíhací kvarteto vybojovalo bronzové medaile. Na mistrovství světa v italském Bassanu získal titul profesionálního mistra světa v bodovacím závodě Martin Penc a prvenství přivezlo o rok později kvarteto Pavel Soukup, Aleš Trčka, Svatopluk Buchta a Theodor Černý z dráhy v Colorado Springs. O rok později získali stíhači další bronzovou medaili.

Pavel Vršecký připravoval juniory, kteří v roce 1993 získali na MS své věkové kategorie v Austrálii bronz v časovce družstev a stříbro ve stíhačce družstev. Výraznou měrou se podílel na sportovním růstu hvězdy Zdeňka Štybara, podepsán je pod světovým rekordem Ondřeje Sosenky v hodinovce na dráze v Krylatském v Moskvě v roce 2005. I v současné době ještě stále trénuje.

V roce 2012 byl Pavel Vršecký oceněn při vyhlašování Krále cyklistiky za celoživotní přínos cyklistice, již v roce 2003 obdržel cenu MOV Excellence Sportive.

FOTO: ČTK

Autor článku: Admin