Cyklokros

Overijse přivítá závěrečný závod SP cyklokrosařů

Overijse přivítá závěrečný závod SP cyklokrosařů

Závěrečný závod Světového cyklokrosového poháru se pojede v neděli 24. Ledna a hostit jj bude okruh v belgickém Overijse. Pro většinu startujících to generálka na větový šampionát, který se pojede příští víkend v dalším belgickém městě Ostende. Reprezentační kouč Petr Dlask v Overijse bude sledovat devítku našich jezdců.  

Bohužel pro koronavirovou pandemii pořadatelé opět zrušili mládežnické kategorie, ale  spolu s elitními krosaři mohou jet i cyklisté a cyklistky z kategorií U23. V závodě žen se z českých závodnic představí elitní Pavla Havlíkovaá a trio závodnic  U23 Tereza Vaníčková, Tereza Švihláková a Elitzabeth Ungermanová. Mezi muži pojedou eliťáci Michael Boroš, Daniel Mayer a trio cyklokrosařů U23 Šimon Vaníček, Jakub Říman a Robert Hula.

Největší pozornost bude v Overijse upřen na závodu mužů, rozhodne se v něm totiž o celkovém vítězi zkráceného pětidílného seriálu. Nejblíže prvenství je se 125 body Wout van Aert z Belgie, jeho velký rival Nizozemec Mathieu van der Poel, který zatím jel pouze tři podniky, když v Táboře chyběl, ztrácí 15 bodů. K celkovému triumfu musí van der Poel zvítězit a van Aert nesmí skončit lépe jak třetí. Třetí Belgičan Michael Vanthourenhout již má ztrátu vekou a na celkový triumf může myslet pouze v teoretické rovině.

Mezi ženami je o vítězce seriálu již rozhodnuto. Nizozemka Lucinda Brandová má na čele nedostižný náskok 42 bodů před svoji krajankou Denise Betsemaovou a další Nizozemka Ceylin del Carmen Alvaradová ztrácí 48 bodů.

A Češi? Zatím jediným kdo bodoval je Michal Boroš, patří mu ale však až 43. místo. „Před blížícím se světovým šampionátem je nejdůležitější, aby naši jezdci absolvovali nějaký závod. Každý výsledek se počítá, ale tentokrát jde hlavně o to, aby mohli závodit,“ řekl Petr Dlask.

Pořadí SP před závěrečným závodem:

Muži:

1. van Aert (Beg.) 125, 2. M. van der Poel (Niz.) 110, 3. M. Vanthourenhout 106, 4. Toon Aerts 87, 5. Hermans (všichni Belg.) 78, 6. van der Haar (Niz.) 73, …41. Boroš 3.

Ženy:

1. Brandová 150, 2. Betsemaová 108, 3. Alvaradová (všechny Niz.) 102, 4. Vasová (Maď.) 83, 5. Hinsingerová (USA) 80, 6. Cantová (Belg.) 66.

Ženy startují v Overijse ve 13:40, muži vyrazí na trať v 15:05.  ČT tentokrát přímý přenos nepřenáší, v pondělí přinese divákům ze záznamu závod žen od 00:10 a mužů od 01:05.

Autor článku: Jaroslav Cícha