Silnice

Mistr republiky Matěj Zahálka netuší, kam ho úspěch vystřelí

Mistr republiky Matěj Zahálka netuší, kam ho úspěch vystřelí

Cyklista stáje Elkov Kasper Matěj Zahálka vybojoval v neděli v Mladé Vožici titul mistra republiky v silničním závodě. Úspěch, o jakém se mu ani nesnilo. Po heroickém výkonu, z úniku dlouhého 140 kilometrů… Osmadvacetiletý cyklista slavil životní výsledek a zatím netuší, kam až ho vystřelí. 

„Vůbec nevím, co bude. Je to obrovská euforie a snažím se si ji užívat,“ říká Zahálka. Moc rád by v srpnu startoval na mistrovství Evropy v Německu a třeba dostane jako mistr republiky i šanci na světovém šampionátu v Austrálii. „Všude, kam mě nominují, budu hrdě reprezentovat,“ přiznává.

Dosud býval zaškatulkovaný spíše jako domestik. Ten, který pomáhá kolegům. Ne že by nedostal prostor na vlastní výsledky, ale práce pro lídry, to byla jeho hlavní náplň. „Většinou se obětuji pro tým. Nejsem typ, který byl vyhrával,“ říká skromně.

Proto i v mistrovském závodě šel brzy do úniku, kde šlapal nejdřív s Danielem Turkem, pak sám. „Měli jsme za úkol, že někdo od nás musí odjet. A vyšlo to na mě. Když už jsem jel vpředu sám, měl jsem jet na maximum a připravit co nejlepší pozici pro ostatní. Asi nikdo jsme nečekali, že bych vpředu vydržel až do konce,“ vrací se k závodu Zahálka.

V kariéře už dokázal dvakrát po sobě vyhrát celkově Český pohár Škoda Cup, vloni byl třetí na etapovém závodě Circuit des Ardennes International ve Francii. Ale na první velké vítězství si musel počkat až do Mladé Vožice. Titul je suverénně nejlepším výsledkem dosavadní kariéry.

Proto i pocity, které zažíval po závodě, pro něj byly nové. Dával rozhovory, podepisoval se fanouškům, fotil se s nimi. „Spíš je to pro mě pocta. Nejsem slavný a zas tak často se mi to nestává. Užívám si to,“ říká šampion. „Asi je to odměna za léta práce pro jiné,“ dodává s pokorou.

V mládí se věnoval triatlonu, stejně jako jeho týmový kolega Michael Kukrle. Ale brzy to u něj naplno vyhrála cyklistika. „Možná mi to pro cyklistiku dalo všestrannost, že jsem odmalička nebyl zaměřený jen na jeden sport,“ přemýšlí Zahálka.

Jedním z prvních gratulantů po zisku titulu byl jeho mladší brácha Štěpán, který je taky cyklista. Oba to obrečeli. „On je mistrem republiky ve starších žácích, tak jsem mu říkal, že už mám taky mistrovský dres. Doufám, že jsem mu nastavil laťku a on ji několikanásobně překoná,“ přeje bratrovi úspěchy Matěj Zahálka.

Autor článku: Admin