BMX

Miculyčová se zranila a nepojede olympijskou kvalifikaci v Budapešti

Miculyčová se zranila a nepojede olympijskou kvalifikaci v Budapešti

Iveta Miculyčová, dvojnásobná mistryně Evropy a majitelka bronzu z mistrovství světa v disciplíně freestyle BMX, se kvůli zranění kotníku z tréninku nezúčastní druhého dílu olympijské kvalifikace. Ten je na programu v závěru týdne v Budapešti a bude se tam rozhodovat o finálové dvanáctce žen, které postoupí na olympijské hry do Paříže.

„Samozřejmě mě to mrzí, protože jsem se v přípravě cítila opravdu dobře. Ale tyhle věci k našemu sportu bohužel občas patří. I tak věřím, že se na olympiádu do Paříže dostanu,“ řekla Miculyčová, Královna cyklistiky za rok 2022.

Osmnáctiletá česká reprezentantka byla v prvním závodě olympijské kvalifikace v Šanghaji šestá, ale i při avizované neúčasti v Budapešti to s jejím startem v Paříži zatím vypadá reálně.

„Podle našich propočtů má Iveta na zisk olympijské kvóty i tak šanci, protože napřímo z kvalifikace postupuje 6 žen a dalších 5 (1 místo má automaticky Francie jako pořadatelská země) se kvalifikuje poměrně složitým způsobem na základě umístění na mistrovství světa 2023 a 2022, kde Iveta vybojovala bronzovou medaili. Definitivní jistotu ale budeme mít až po té kvalifikaci, kdy UCI oznámí finální nominaci 12 kvalifikovaných žen do olympijského závodu,“ uvedl předseda komise BMX Českého svazu cyklistiky David Průša.

Zranění kotníku naštěstí není natolik vážné, že by Miculyčové znemožnilo start na olympiádě v Paříži. IIveta je v rukou lékařů Českého olympijského výboru pod vedením MUDr Jiřího Neumanna, kteří dělají maximum pro její brzké uzdravení.

Foto: Jan Brychta

Autor článku: Jan Krůta