Dráha

Medailové žně na závěr juniorského dráhového MS

Medailové žně na závěr juniorského dráhového MS

Závěrečný pátý den světového juniorského šampionátu v dráhových disciplínách v izraelském tel Avivu vyšel české výpravě naprosto famózně. Z pěti disciplín se jen jednou nikdo z našich jezdců nedostal na stupně vítězů, jinak Češi vybojovali dvě zlata a dva bronzy, celkově z mistrovství si domu vezou šest cenných kovů.

Na nejvyšší stupeň dosáhla v posledním závodu šampionátu dvojice Radovan Štec a Milan Kadlec v madisonu. A vyhrála naprosto bezpečně. Pouze ve čtvrtém z dvanácti bodovacích spurtů se česká dvojice neprosadila a čtyři bodování vyhrála a před stříbrnými Ukrajinci vyhrála o devět bodů a to ještě soupeři zvítězili v závěrečném dvojnásobně bodovaném spurtu, to však již Kadlec se Štecem měli zlato jisté.

“Vyhrát mistrovství světa je skvělé. Chtěli jsme závod udělat co nejtěžší, protože nám vytrvalcům to vyhovuje a věděli jsme, že jsme i hodně rychlí. A co jsme si řekli, to jsme udělali,” říkal Milan Kadlec a jeho spolujezdec Radovan Štec přidal: “Jsem rád, že jsme dokázali vylepšit loňské druhé místo a já se po roce opět oblékl do duhového trikotu.”

Stejně úspěšný byl i Matěj Hytych v závodu na 1 km s pevným startem. V kvalifikaci zajel druhý nejrychlejší čas když za Kazachem Kirillem Kurdidim zaostal časem 1:02,965 i jednu desetinu vteřiny. Ve finálové jízdě dokázal zrychlit na 1:02,531 a bylo z toho zlato, zatímco Kurdidi skončil až čtvrtý. Druhého Mattiu Predoma z Itálie dokázal český mladík zdolat 169 tisícin vteřiny.

“Cítím se skvěle, je to nádherný pocit. V kvalifikaci jsem byl druhý nejrychlejší a zatím vždy jsem ve druhé jízdě zpomalil, ale dnes jsem dokázal ubrat z času půl vteřiny a to rozhodlo. Bylo to hodně vyrovnané a asi jsem měl nejlepší dlouhý spurt. Mojí slabinou byly vždy starty, ale tady se mi docela povedl a vydržel jsem jet dlouho hodně rychle,” smál se Matěj Hytych.

Bronz do české medailové sbírky přidal Matyáš Koblížek ve vylučovacím závodě, v němž již Barbora Němcová slavila mezi juniorkami zlato. “Jelo se dost rychle, ale čekal jsem to. Snažil jsem pohybovat vepředu se vyhýbat se pádům, ale přesto mě jeden asi ve čtvrtině závodu potkal. Naštěstí jsem spadl dobře a nijak mě to v dalším výkonu neomezilo,” řekl Matyáš Koblížek. Poslední medaili vybojovala Anna Jaborníková, která v keirinu nestačila pouze na dvojici Clara Schneiderová (Něm.) a Korejku Kim Goye, navíc ve finále byla i Natálie Mikšaníková, která byla šestá.

Vylučovací závod juniorů vyhrál Žak Erzen ze Slovinska a madison juniorek závodnice z Británie, české duo Němcová a Adéla Marková skončilo sedmé.

Výsledky:

Junioři:

Madison:

1. Štec, Kadlec (ČR) 34, 2. Ukrajina 25, 3. Německo 21, 4. Španělsko 15, 5. Dánsko 8, 6. Nizozemí 6.

Vylučovací závod:

1. Žak (Slovin.), 2. Marin (Kol.), 3. M. Koblížek (ČR), 4. Fiorin (It.), 5. Vidal (Šp.), 6. Kapela (Pol.).

1 km s pevným startem:

1. Hytych (ČR) 1:02,531, 2. Predomo (It.) 1:02,650, 3. Nakajši (Jap.) 1:03,058, 4. Kurdsidi (Kaz.) 1:03,369, 5. Liebenknechtr (Austr.) 1:03,601, 6. Kim Geun-wo (Kor.) 1:03,792, …10. Malášek (ČR).

Juniorky:

Madison:

1. Británie 53, 21. Japonsko 42, 3. Nizozemí 13, 4. Německo 10, 5. Polsko            9, 6. Francie 7, 7. ČR (Marková, Němcová) 3.

Keirin:

1. Schneiderová (Něm.), 2. Kim Goye (Kor.), 3. A. Jaborníková (ČR), 4. Jägerová (Něm.), 5. Alvarezová (Kol.), 6. Mikšaníková (ČR).

FOTO Martin Cetkovský

Autor článku: Jaroslav Cícha