Mathias Vacek vyhrál Bíteš

Vítězem úvodního závodu ŠKODA Cupu v silniční cyklistice se dnes stal Mathias Vacek startující v týmu reprezentace ČR. Ve spurtu vedoucí trojice ve 46. ročníku závodu Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš zdolal své dva spolujezdce z úniku Jana Kašpara (ATT Investments) a Jakuba Ťoupalíka z celku Elkov Kasper.

Hned od úvodu 162 kilometrů dlouhého závodu se nastupovalo a neustále se někdo pokoušel ujet. Ještě před nájezdem do stoupání do Kohoutovic to zkusili M. Vacek a Milan Kadlec (reprezentace ČR) a také Michal Schuran z ATT Investments. Hodně aktivní byl především M. Vacek a na první vrchařské prémii byl druhý za J. Ťoupalíkem a spolu s nimi se poté vydal do úniku ještě Kašpar.

Silná trojice dobře spolupracovala, postupně si vytvářela náskok nad pelotonem. Po hodině závodu mělo trio k dobru 50 vteřin, po padesáti kilometrech minutu. Další vrchařskou prémii vyhrál jedenadvacetiletý Kašpar před J. Ťoupalíkem a M. Vackem. Náskok trojice před návratem do Velké Bíteše narostl na 2:20 a za ní se vydal Tomáš Kalojíros ze Sparty Praha, ale po čase se vrátil zpět do pasivního pelotonu a ve Velké Bíteši ztrácel již čtyři minuty. Druhým místem na třetí vrchařské prémii si prvenství v této soutěži zajistil J. Ťoupalík.

Teprve poté se začalo v pelotonu jet, útočil Polík Stosz z Voster ATS a hlavní pole se přece jen dělilo, aktivní byl i mistr republiky Michael Kukrle, ale nakonec skončil až na 59. místě.

V závěrečné třetině závodu začalo foukat a náskok uprchlíků se začal ztenčovat. Při nájezdu do tří osmnáctikilometrových okruhů mělo trio k dobru již jen 1:40 náskok, po dalším okruhu již jen minutu a vypadalo to, že bude dojeto. Ovšem za další okruh se náskok již nesnížil a stejný byl i v polovině posledního okruhu. To zkusil ujet z pelotonu Schuran, ale marně a soupeři si rychle vedoucímu triu přibližovali. Uprchlíci ale dokázali i nadále spolupracovat a nepatrný náskok si přivezli až do cílového města, když spurtovali o sedm vteřin před pelotonem.

Nejvíce sil měl M. Vacek, který měsíc po vítězství v etapě závodu elitní série WorldTour, to ještě v barvách stáje Gazprom-RusVelo, při závodě Kolem Spojených arabských emirátů, si na své konto přidal další cenný úspěch.

“Měli jsme taktiku udělat závod těžký. Odjeli jsme ve třech hodně brzo a jeli doraz a podařilo se nám získat náskok čtyř minuty, ale šedesát před cílem to byly již jen dvě minuty, proto jsme museli zase zabrat. Spurt nám silný, věřil jsem si a i ze špice jsem dokázal vyhrát a jsem moc rád, že jsem to dokázal prodal,” řekl v cíli Mathias Vacek v českém reprezentačním trikotu, který řeší svoji budoucnost. „Stáj Trek – Segafredo je co do počtu jezdců plná a řeší se nějaká výjimka. Snad se to příští týden rozhodne a v půlce dubna bych již mohl závodit,” dodal devatenáctiletý talent české cyklistiky.

1. M. Vacek (reprezentace ČR) 3:49:33, 2. Kašpar (ATT Investments), 3. J. Toupalík (Elkov Kasper) oba stejný čas, 4. Bárta, 5. Stránský (oba ATT Investments), 6. Mierzynski (Pol.), 7. Boroš (Elkov Kasper), 8. Kadlec (reprezentace ČR), 9. Voneš (Dukla Praha), 10. Pavel Kelemen (Sparta Praha) všichni +7.