Silnice

Mathias Vacek má stříbro z ME

Mathias Vacek má stříbro z ME

Další skvělý výsledek pro české barvy vybojoval na evropském šampionátu juniorů a jezdců do 23 let v portugalské Anadii náš největší talent dvacetiletý Mathias Vacek. Po nepříliš vydařené časovce dnes v závodu s hromadným startem získal stříbrnou medaili, když nestačil pouze na německého závodníka Felixe Engelhardta, bronz bral Davide de Pretto z Itálie. Český úspěch navíc podtrhl osmým místem Pavel Bittner.

„Závod se jel tak, jak jsme očekávali. Rozhodlo se v posledních dvou kolech. Nepodcenili jsme horko, měli dost vody a ledu. Byla to taková odpadávací metoda a závodilo se až poslední dvě kola. Asi třicet kilometrů před cílem odjela ve stoupání čtveřice s Mathiasem (Vackem) a vytvořila si až minutový náskok a nikdo to již nesjel. Kvarteto spurtovalo celé a Mathias prohrál těsně o dvacet centimetrů. Měli jsme to pojištěné ještě Pavlem Bittnerem. Kdyby čtveřici dojeli, tak bychom tu medaili měli zřejmě také,“ řekl spokojený trenér Tomáš Konečný.

Vacek se před dvěma lety stal evropským juniorským šampionem v časovce, v úvodu letošní sezony vyhrál dokonce jednu etapu závodu UAE Tour (WT) a třetí skončil na letošním Závodu míru jezdců U23.. 

„V úvodu odjela skupina tří lidí, nechali jsme jim čtyři minuty a potom to víc jak půl závodu kontrolovali Holanďani. Dvě kola před cílem jasem se cítil dobře a říkal si, že bych to chtěl zkusit. Nejprve odjel Němec a Maďar, pak Ital a dojel jsem si i já.  Jeli jsme tempo, ale přesto to vypadalo, že nás dojedou. Nakonec to vyšlo, ale ve spurtu mě posledních 50 metrů chytali křeče a již nepřejel toho Němce se svým výsledkem jsem spokojen. Medaile je paráda,“ řekl v cíli Mathias Vacek.

V letošní sezoně pom problémech jeho stáje měl málo závodů, ale na významných akcích vždy vybojoval dobrý výsledek. „Když člověk delší dobu nezávodí, tak je to hodně o hlavě. Snažím se objíždět závody, v poslední době mi velké příležitosti dala reprezentace a za to jsem vděčný. Jsem neustále v kontaktu s trenérem a snažím se co nejvíce udržovat motivaci a co nejlépe se připravovat,“ pokračoval Vacek a pochvaloval si i tým. „Tahle skupina jezdí výborně. Vpředu jsme byli všichni, naskakovali do úniků a vyšlo to na mě, navíc dobře zaspurtoval i Pavel (Bittner).

Závod se jel ve velkém horku a důležité bylo občerstvení. Jsme sehraní, bral jasem bidon každé a pokaždé to vyšlo. Byla to skvělá práce masérů a mechaniků, jsou velkou součástí týmu,“ dodal Mathias Vacek

V závodě žen Češky neuspěly, ale dominovaly nizozemské cyklokrosařky. Pro zlato si dojela Shirin van Anrooijová, třetí skončila Fem van Empelová a mezi ně se vklínila Italka Vittoria Guazziniová. Kristýna Burlová dojela na 42. místě a čtyřiapadesátá byla klasifikována Denisa Slámová. 

Výsledky:

Ženy U23 (104,5 km):

1. van Anrooijová (Niz.) 2:57:41, 2. Guazziniová (It.), 3. van Empelová (Niz.), 4. Zanardiová (It.), 5. van der Duinová (Niz.), 6. Rüeggová (Švýc.) všechny +11, …42. Burlová, 54. Slámová (obě ČR) obě +9:06.

Muži U23 (147,3 km):

1. Engelhard (Něm.) 3:37:27, 2. M. Vacek, 3. de Pretto (It.), 4. Fetter (Maď.) všichni stejný čas, 5. Govekar (Slovin.), 6. Parisini (It.), …8. Bittner, 19. J. Ťoupalík, 26. P. Kelemen, 28. Řeha všichni +3, 92. K. Vacek (všichni ČR) +10:04.

FOTO Michal Frantík

Autor článku: Jaroslav Cícha